Kişiler

Saltan ve korsanların deniz savaşı.docx - Güzel sanatlar dersinin özeti "Saltan ve korsanların deniz savaşı" (4. sınıf). Deniz savaşı: Korsanlar için MMORPG Saltan ve Pano korsanlarının Izo deniz savaşı

2. sınıf

Ders konusu. "SALTANA VE KORSANLARIN DENİZ SAVAŞI." NİYETLERİN DEKORASYON YOLUYLA İFADE EDİLMESİ

Hedefler: Görsel sanatlarda ve yaşamda şekil ve renk sembolizmini anlamayı öğretmek.

Görevler: filoları renk ve temel sembollerle ayırt etmek (donatmak);

eserleri tanıtmak görsel Sanatlar, edebiyat;

hayal gücünü geliştirmek; Doğruluğu geliştirin, fırça tekniğini uygulayın ve kompozit renkler üretme yeteneğini geliştirin.

Meslek türü : Renklerle süsleme, iyi ya da kötü niyetleri ifade eden semboller.

Ders ekipmanları : guaj, büyük ve ince fırçalar, yapıştırıcı, iğneler.

Görsel aralık : sunum.

Edebi dizi : GİBİ. Puşkin'in "Çar Saltan'ın Hikayesi".

Müzikal seri: şarkı - "Bir Peri Masalını Ziyaret Etmek" adlı TV şovunun ekran koruyucusu.

Ders planı .

    Sınıf organizasyonu.

    Dersin konusuyla ilgili konuşma: Mücevher nasıl “konuşabilir”? (sunum).

    Konuşma “Masalını hatırla…” (sunum).

    Konuşma – “Gemiler nasıl dekore edilir?” tartışması.

    Görev: iki masal filosunu dekore edin - iyi ve kötü. Renk nasıl oluşturulur ve fırça nasıl kullanılır?

    Öğrencilerin bağımsız çalışması.

    Ders özeti. Tamamlanan işin analizi.

    İşin değerlendirilmesi.

    Ev ödevi.

Dersler sırasında

1. Sınıf organizasyonu.

Devamsızlıkların ve derse hazırlığın kontrol edilmesi.

2. Dersin konusu üzerine konuşma: Mücevherat nasıl “konuşabilir”? (sunum).

1 numaralı slayt

Bugünkü dersin konusu"Saltan ve korsanlar arasındaki deniz savaşı." Dekorasyon yoluyla niyetleri ifade etmek.

Nasıl yapabilirler?"konuşmak" dekorasyonlar?

2 numaralı slayt

Örneğin bu pürüzsüz şekil ve desenlerde daha fazla sakinlik ve nezaket vardır.

3 numaralı slayt

Ve bu keskin formlar kızgın ve dikenli görünüyor.

4 numaralı slayt

Bu renkler neşelidir: Bol güneş ışığı alırlar.

5 numaralı slayt

Ancak burada parlak renkler rahatsız edici görünüyor çünkü etrafı koyu renklerle çevrili.

3. Konuşma “Masalını hatırlayalım…” (sunum).

6 – 8 numaralı slayt

Daha fazla çalışabilmemiz için, dünyaca ünlü Rus şair Alexander Sergeevich Puşkin'in sevilen “Çar Saltan Masalı” nı hatırlayacağız ve daha az ünlü olmayan Rus sanatçı Ivan Yakovlevich Bilibin'in çizimlerine bakacağız.

9 – 17 numaralı slaytlar

4. Konuşma - “Gemiler nasıl dekore edilir?” tartışması.

Şimdi biraz hayal kuralım. Saltan'ın filosunun, kötü niyetli ve yırtıcı korsanlardan oluşan bir armada (filo) ile denizde buluştuğunu hayal edin. Gemileri nasıl dekore edilebilirdi? (Çocukların cevapları ve öğretmenin genellemesi.)

Aferin çocuklar. Aslında her filonun kendi sembolleri olmalıdır: Saltan için bu güneş, kuğu, çiçeklerdir ve soyguncular için uçurtma, yılanlar, ejderhalar, canavarlardır. İyi ve kötü niyetleri ifade edecek takıları seçin.

18 - 23 numaralı slaytlar

Ve şimdi gizem.

24 numaralı slayt

5. Görev: iki masal filosunu dekore edin - iyi ve kötü. Renk nasıl oluşturulur ve fırça nasıl kullanılır?

Pratik çalışmadan önce, renkleri karıştırmanın temellerini, yani ana renklerden kompozit renkler elde etmeyi hatırlayalım.

Sunum slaytlarını görüntüleyin.

25 – 28 numaralı slaytlar

Fırça tekniği.

29 – 35 numaralı slaytlar

6. Bağımsız öğrenci işi .

Çocuklara boşluklar (tekne, yelken) verilir.

Bağımsız çalışma sırasında, bir melodi ve bir şarkı sesi - “Bir Peri Masalını Ziyaret Etmek” adlı TV şovunun ekran koruyucusu.

36 – 38 numaralı slaytlar

Dersin sonunda gemiler ve yelkenler çarşaftaki (mavi) yerlerine sabitlenir.

Sonuç tamamen farklı iki filodur. Biri neşeli, neşeli, diğeri korkutucu, kasvetli. Gemilere isim verebilirsiniz (küçük harflerle yazın).

7. Ders özeti.

Tamamlanan işin analizi.

Çözüm: Sanatçı, renk ve şekil yardımıyla kahramanın niyetini gösterebilir, düşünce ve duygularını görüntü aracılığıyla ifade edebilir.

8. İşin değerlendirilmesi .

9. Ödev.

39 numaralı slayt

Dersin kendi kendini analizi.

Bu ders “Sanat Ne Diyor” konusuyla ilgili olup son aşamadaki ilk derstir.

Bu dersin amacı çocuklara farklı niyetlerin (kötü veya iyi) çeşitli şekil ve renklerle nasıl ifade edilebileceğini anlamalarını öğretmektir.

Dersin yapısı konu ve konu geliştirmeye yöneliktir.

temel yeterlilikler. Her aşama bu görevleri başarmayı amaçlıyordu

ders.

Derste aşağıdaki yeterlilikler kullanıldı.

konu - çocuklar boya ve fırçalarla çalıştı, tekniği tekrarladı

boyaların karıştırılması ve kompozit renklerin elde edilmesi;

eğitici ve bilişsel - çocuklar, sanatçı Bilibin'in "Çar Saltan Masalı" çizimleriyle tanıştı ve burada Puşkin'in masalının, hafızasının, dikkatinin ve düşüncesinin dahil olduğu içeriğini hatırladı;

Bilgilendirici - çocuklara şekil ve renklerin kişinin niyetini ifade edebileceği bilgiler verildi;

kişisel - çocuklar daha önce aldıkları bilgileri kullandılar (

boyama işinin gerçekleştirilmesinde ve renkle kaplanmasında doğruluk

boyama tekniği).

Sonuç tamamen farklı niyetlere sahip iki eserin yaratılmasıdır.

Dersin sonuçları, sınıf öğrencilerinin görevle iyi başa çıktıklarını ve ders sırasında çeşitli yeterlilikleri geliştirdiklerini söylememize olanak sağlıyor.

KAMU DERS

öğretmenler birincil sınıflar

Abrahamyan Irina Nikolaevna

konuyla ilgili: “Çar Saltan ve korsanların deniz savaşı.”

Dekorasyon yoluyla niyetleri ifade etmek.

Ders konusu:"Çar Saltan ve korsanlar arasındaki deniz savaşı." Dekorasyon yoluyla niyetleri ifade etmek.

Meslek türü: bireysel - kolektif çalışma - filo gemilerini boyalarla veya renkli kağıtlarla (aplik) iyi veya kötü niyetleri ifade eden sembollerle süslemek.

Amaçlar ve hedefler: görüntülerin sembolizmi, niyetleri, duyguları, ruh halini, güzel sanat eserlerine aşinalığı ifade etme yöntemi olarak dekorasyon hakkında fikir vermek.

Meta konu hedefleri:

1) Bilişsel evrensel eğitim eylemleri:

Nesnelerin özelliklerini inceleme sürecinde (gözlem) tanımlamayı öğrenin;

Bir sorunu çözmek için gerekli bilgiyi bellekten yeniden üretmeyi öğrenin eğitici görev;

Renk tonlamasını anlamayı öğrenin;

“Beyazlatma” tekniğini kullanarak guaj boyaları, sulu boyaları kullanarak gerekli rengi bulmayı öğrenin;

Alınanları karşılaştırmayı öğrenin renk uyumu doğal nesnelerle veya güzel sanat eserleriyle.

2) Düzenleyici evrensel eğitim eylemleri:

Bir öğrenme görevine çözüm planlamayı öğrenin: bir dizi eylem algoritması oluşturun;

Faaliyetlerinizi ayarlamayı öğrenin: ortaya çıkan zorlukları ve hataları dikkate alarak süreçte değişiklikler yapın; bunları ortadan kaldırmanın yollarını ana hatlarıyla belirtin;

Başarılı (başarısız) faaliyetlerden elde edilen duygusal durumu analiz etmeyi, bunların kendi ruh haliniz üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi öğrenin;

Faaliyetlerin sonuçlarını (başkasının, kendinizin) bir modelle değerlendirmeyi ve karşılaştırmayı öğrenin;

Belirli bir eğitim faaliyetinde yeterlilik düzeyini değerlendirmeyi öğrenin

(“Neyi bilmiyorum ve yapamıyorum?” sorusunu yanıtlayın).

3) İletişimsel evrensel eğitim faaliyetleri:

Gerçekleştirmeyi öğrenin yaratıcı iş derste alınan bilgilerin kullanılması;

Yoldaşlarınızın çalışmalarını analiz ederken kendi fikrinizi ifade etmeyi, anlatının mantığını “korumayı” ve ikna edici argümanlar sunmayı öğrenin.

Kişisel hedefler:

Kendi halkının ve kendi ülkesinin kültürüne ve tarihine ilgi geliştirmek;

Öğrenme sürecine karşı olumlu bir tutum göstermeyi öğrenin (dikkat gösterin, şaşırtın, daha fazla öğrenme arzusu);

Kendi değerlendirme yeteneğinizi geliştirin Eğitim faaliyetleri: başarılarınız, bağımsızlığınız, inisiyatifiniz, sorumluluğunuz, başarısızlıklarınızın nedenleri.

Ders ekipmanları:

Öğrenciler için– sulu boya, guaj, renkli kağıt, makas, yapıştırıcı, kurşun kalem.

Öğretmen için- görsel illüstrasyonlar, ekip çalışması için alt boyamalar, gemi ve yelken şablonları.

Görsel aralık: sanatçıların eserlerinin reprodüksiyonları - N. Roerich "Yurtdışı Misafirler", I. Bilibin, B. Zvorykin'in "Çar Saltan Hikayesi" için çizimleri, korsan "kötü" gemilerin çizimleri, "iyi" gemilerin çizimleri.

Edebiyat serisi: A. S. Puşkin'in "Çar Saltan Hikayesi".

Dersler sırasında

Sınıf organizasyonu.(1 slayt)

Merhaba beyler. Çalışma dalgasına uyum sağlıyoruz ve bilgi adımlarını yeni keşiflere doğru ilerletmeye çalışıyoruz. Sloganımız:

Bugün gruplar halinde çalışıyoruz. Bildiklerimizi, pekiştirdiklerimizi tekrarlıyor, yeni bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz.

GÖZLEYORUM - FARK EDİYORUM - DÜŞÜNÜYORUM - SONUÇ ALIYORUM

1. Faaliyet için kendi kaderini tayin etme

Birkaç ders boyunca hangi konu üzerinde çalıştık? (“Sanat nasıl konuşur?” konusu) Bir sanatçı, tasvir ettiği şeyin duygularını, ruh halini, niyetini, karakterini (renk) nasıl, hangi tekniklerle ifade edebilir? (Eğer bu bir insan veya bir hayvansa, o zaman) Yüz ifadeleri, hareket. Bu bir manzara, doğa ise, o zaman sanatçının resmindeki ana şey renk.(bu kelimelerin bulunduğu pankartlar tahtaya asılır))

2. Bilgiyi güncellemek ve bireysel zorlukları kaydetmek(2 slayt)

- Güzel sanatlarda hangi türlerin ayırt edildiğini hatırlıyor musunuz? ( manzara, portre, natürmort.)

Resimde görüyorsanız

Bir nehir çizilir

Veya ladin ve beyaz don,

Veya bir bahçe ve bulutlar,

Ya da karlı bir ova

Veya bir tarla ve bir kulübe,

Gerekli resim

Buna denir. . .

Resimde görüyorsanız

Masanın üzerinde bir fincan kahve

Veya büyük bir sürahide meyve suyu,

Ya da kristal bir gül,

Veya bronz bir vazo,

Veya bir armut veya bir pasta,

Veya tüm öğeleri bir kerede,

Ne olduğunu bil. . .

Eğer resimde ne olduğunu görürseniz

Bize bakan var mı?

Ya da eski bir pelerin giymiş bir prens,

Veya bornozlu bir dikili atlı,

Pilot veya balerin,

Veya Kolka senin komşundur,

Gerekli resim

Buna denir. . .

Burada sunulan eserlerin adlarını tespit edebilir misiniz? (3 slayt)

Tebrikler. Şimdi hangi güzel sanat türlerini bildiğinizi hatırlayın ve listeleyin (resim, dekoratif ve uygulamalı sanatlar, grafik). Sağ.

Ancak türlerden yalnızca birine odaklanacağız. Bu grafik. Grafik nedir? (çizim). (5 slayt)

Çözüm: Grafikler siyah beyaz ve renkli olarak gelir. Grafik çalışmaları çizimler, eskizler, eskizler, kitap illüstrasyonları, etiketler, gazete ve dergi karikatürleri, posterler, posterler, kitap yazı tipleridir.

Şimdi kafalarınızı masalarınıza koyun. Odak. Ne duyduğunuzu hayal etmeye çalışın. (gürültü ve sıçrayan su kaydediliyor)

Hangi sesleri duydunuz? Ne hayal ettin? Betimlemek.

(arka planda öğretmenin sesinin yer aldığı, su sıçrama seslerinin ses kaydı)

Deniz unsuru. Deniz. İnsanları her zaman endişelendirmiştir. Gizemi, gücü ve güzelliğiyle beni cezbetti. Böylece deniz kıyılarına gideceğiz.

deniz kıyılarının resimlerini görüntüleme . (6-7 slayt)

Renge bakarak yazarın ruh halini belirlemek mümkün mü? (8 slayt)

Bugün sanatçıların başka bir tekniğini öğrenmemiz gerekiyor.

Arkadaşlar iddia ediyorum ki hangi teknikten bahsettiğimizi öğrenebileceğiz. Ancak bunu yapmak için bir sonraki görevi düşünmeniz gerekir.

3. İşleri yapmanın yeni bir yolunu tasarlamak.

Zorlukların yerelleştirilmesi. Sorunun formülasyonu. Ders konusu mesajı.

- “Uzak krallıkta, uzak devlette...” - Hangi eser genellikle bu sözlerle başlar? (masal)

(Tahtanın üzerinde üzerine denizin çizildiği ve gemilerin tutturulduğu bir şerit Whatman kağıdı vardır.) beyaz).

Rüzgar denizin üzerinden esiyor

Ve tekne hızlanıyor;

Dalgalarda koşuyor

Dolu yelkenlerle...

Satırlar hangi eserden? (9 slayt)

– A.S. Puşkin'in “Çar Saltan Hikayesi…” kitabını hatırlıyor musunuz? Kendimizi zihinsel olarak Çar Saltan masalına taşıyalım. - Masaldaki insanlar denizi nasıl geçtiler? (gemilerde) (10 slayt) - Çar Saltan'ın filosunun Prens Guidon'u ziyaret etmek için yola çıktığını hatırlıyor musunuz? Ve ziyarete gittiği için filosunu nasıl dekore edebilirdi?

– Çar Saltan'ın filosu Çar Guidon'a gitti, ancak denizci ufukta başka bir filonun yaklaştığını fark ediyor. (11 slayt)

- Nasıl arkadaşlar?

Hangi filonun yaklaştığını belirlemenin mümkün olduğunu düşünüyor musunuz: tatile giden bir filo mu, yoksa kötü, karanlık bir işe giden bir filo mu?

Bunu yapmak için çizime bakalım. (12 slayt)

Burada ne gösteriliyor? (gemiler, filo, iki farklı filo...)

Neden bunların iki farklı filo olduğuna karar verdiniz? ( yelkenlerde bu görülüyor, geminin pruvasındaki süslemelerde, güvertelerdeki toplarda bu görülüyor...)

Kesinlikle doğru, bu da demek oluyor ki başka bir sanatçının ifade etme tekniği var niyetler, Sizce bu nedir?

Bu dekorasyon. Dekorasyon sahibini karakterize eder, güzellik hakkındaki fikirlerini ortaya koyar ve hatta karakterini ifade edebilir.

(bu kelimenin yazılı olduğu pankartlar tahtaya asılır)

Yakında peri masalı anlatılır, ancak iş çok geçmeden gerçekleşmez. Hadi sınıfa dönüp dinlenelim.

Beden eğitimi dakikası.(Öğretmenle birlikte yapın.)

Rüzgâr denizin üzerinden esiyor,

Ve tekne hızlanıyor.

(Masanızdan kalkın.)

İlk önce yüzerek geri döndü.

(Geri adım.)

Ve sonra ileri doğru yüzdü.

(İleri adım atar.)

Ve yüzdü, nehir boyunca yüzdü,

(Ellerle sallama hareketleri.)

Tüm hızıyla devam ediyoruz.

(Yerinizde yürüyün.)

4. Yeni bilginin “keşfi”.

Peki şekilde nasıl gösterebilirsiniz? niyet? Renk, dekorasyon, hareket.

İki farklı filo denizde karşılaşırsa ne olur? ? (savaş)

Dersimizin konusu (Bunu tahtaya koyuyorum)"Çar Saltan ve korsanlar arasındaki deniz savaşı"

Bunu hareket halinde nasıl gösterebilirim? ( gemiler birbirlerine doğru yelken açmalıdır)

– Bugün görevinizin ne olacağını düşünüyorsunuz?

Dersimizin amacı - Çar Saltan'ın filosunu ve denizde buluşup savaşa hazır korsanlardan oluşan filoyu oluşturun. Bunu yapmak için korsanlara ve Çar Saltan'ın denizcilerine ayrılacağız. . (Sınıfı ikiye bölerim.)

Kötü bir büyücü burada çalıştı ve gemilerdeki tüm boyayı sildi. Ve şimdi Çar Saltan'ın filosunun nerede olduğu, korsan filosunun nerede olduğu belli değil.

Şimdi teknelerinizin her birini alın.

Gemileri nasıl dekore edilebilirdi?

– Yelkenlerde neler tasvir edilebilir?

– Çar Saltan’ın filosunda hangi renkleri kullanacağız? (Sıcak) (14 slayt)

Hangi semboller iyiliği gösterebilir?

Korsan filosu için hangi renkleri kullanacağız? (soğuk) (15 slayt)

Kötülüğü göstermek için hangi semboller kullanılabilir? (uçurtma, korsanlar, kurukafa ve çapraz kemikler, ejderha yüzü, yırtıcı kuşlar, canavarlar, yılanlar, güneş, kuğu, kalp, çiçekler, kelebekler...)

Ezbere okuyan 2 öğrenci

Haydi, eski günlerde nasıl olduğunu hayal edin,

Gemiler soyguna, savaşa gitti.

Her iki tarafta toplar,

Yelkenlerde ya kartal ya da ejderha vardır.

Burun sırıtan bir ağızla tehdit ediyor

İster kaplan, ister aslan, ister dişli bir şey olsun.

Bayrak siyah bir haçla dalgalanıyor,

Yılan kuyruklu, şimşekli bayrak,

Kağıt üzerinde müthiş bir gemi çizin!

Şimdi farklı bir gemi hayal edin

Yelken dalganın üzerinde parlıyor...

Martı bayrakta uçsun,

Sonuçta bayrak barıştan bahsediyor.

Bayrağın üzerinde bir kelebek ve bir arı var

Hayırlara davet...

Burnunuzu nasıl süsleyeceğinizi düşünün:

Yele saçlı bir denizkızı,

İğne gibi burnu olan bir yunus -

Yunuslar zarar vermez;

Gemiyi geçit töreni gibi giydirin

En şenlikli kıyafetin içindesin.

5. Görev üzerinde çalışın.

Bağımsız işöğrenciler.

Peki ne yapacağız?

– Görevle ilgili herhangi bir sorunuz var mı? Hadi çalışalım.

Çalışırken müzik sessizce çalıyor.

Öğrencilere kesmeleri için hazır gemi ve yelken çizimleri verilir. Makasla çalışmanın kurallarını hatırlayalım.

Oyun “Alkış, Bas.

Oyunun şartlarını hatırlıyorsunuz. Doğru söylersem ellerini çırpacaksın, yanılıyorsam ayaklarını yere vuracaksın. Ve böylece başladılar.

1. Makası “keskin” (kör) ucuyla karşınızdaki kişiye verin.

2. Makasla çalışırken sınıfta dolaşılmamalıdır.

3. Makası gözlerinize yakın tutun (tutmayın).

4. Keserken “sağ” (sol) elinizin parmaklarına dikkat edin.

5. Makasla çalıştıktan sonra açık bırakmayın.

6. Her enstrümanın masa üzerinde kendine ait bir yeri olmalıdır.

(Kurallar panoya asılmıştır.) (16 slayt)

Buna dayanarak gemilerin aplike tekniği kullanılarak renkli olarak süslenmesine yönelik çalışmalar başlıyor. Geminin siluetini renkle süslemeden önce çocuklardan iki filonun birbirine doğru ilerlemesi için tekneleri yukarı kaldırmaları istenir. Başka bir deyişle, bir grup okul çocuğu gemilerin pruvasını sağa bakarken, diğerlerinin pruvası sola bakıyor.

Gemiye ve yelkene uygun rengi seçip, geminin amacına uygun şekilde dekore ediyoruz. Gemi “iyi” ya da “kötü” olabilir.

Çalışma sırasında öğretmen öğrencilere yardım eder, bireysel tavsiyelerde bulunur ve gemilerin yapıştırılmasına yardımcı olur (filolar birbirine karşı seyreder).

6. Faaliyetin yansıması. Ders özeti.

– Dersimiz için hangi görevi belirledik? Bunu hallettik mi?
Dersin sonunda bir mucize gerçekleşiyor! Tamamen birbirinin aynı olan gemiler ve yelkenler (hepsinde aynı beyaz kağıt boşlukları vardı) birdenbire iki zıt filoya, farklı niyetlere sahip iki insan grubuna dönüştü.

Bir kişinin niyetini renk ve dekorasyonla ifade edebildiniz mi?

Ve bunu yardımla yaptık dekorasyonlar ve renkler.

Derste yaptığımız çalışmaları özetleyelim. (17 slayt)

Cümleleri tamamlamak:

1. Sınıfta öğrendim...

2. Bu ders sırasında farkettim ki...

3. Övmek istiyorum...

4. Bilmek istedim...

7. Öğrenci çalışmalarının değerlendirilmesi.

Bugün hepinize aferin! Çok düzgün, temiz, güzel çalıştın. (18 slayt)

Gemiler harika çıktı. Tüm gruplar gemileri doğru şekilde renklendirmeye ve dekore etmeye çalıştı. Herkese bugünkü çalışmaları için “5” veriyorum.

Ev ödevi.

Kitaplarda silüetlerine, renklerine ve unsurların doğasına göre Çar Saltan'ın filosunun görüntüsüne ve korsan gemilerinin görüntüsüne atfedilebilecek dekoratif form örnekleri bulun. Farklı dekorasyonlar çizebilirsiniz masal kahramanları.

Ders bitti. Herkese teşekkürler. Dinlenmek.

BAŞVURU

Çar Saltan'ın filosu, “iyi” filo.

Korsan filosu, “kötü” filo.

Sea Battle, Karayip manzaralarının, orta çağ tarzı kalelerin ve açık denizlerdeki heyecan verici savaşların sizi beklediği, tarayıcı tabanlı mükemmel bir MMORPG'dir! Sunulan 4 korsan arasından kahramanınızı seçmeniz, hem kadın karakter hem de erkek haydut olarak oynamanız ve hangi kampa katılacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Gemiye tırmanın ve çeşitli görevlere çıkın: adaların sakinlerinden bilgi edinin, macera aramak için yola çıkın ve deniz canavarlarıyla savaşın. Tecrübe kazanın, sandıklarınızı altınla doldurun, moralinizi güçlendirin ve denizlerin dehşeti olarak ün kazanın.

Tanım
Geliştiriciler, sıkıcı müşteri ayarları ve kuralları okumadan, zaman kaybetmemeyi ve hemen yola çıkmamayı öneriyor. Tarayıcı uygulaması, zayıf bilgisayarlarda bile deniz savaşı oynamanıza olanak tanır ve kayıt olmak fazla zaman almaz. Güzel korsan kızlar rotanızın dışına çıkmanıza izin vermeyecek: ilk dakikalardan itibaren nereye yelken açacağınız ve ne yapacağınız konusunda ipuçları alacaksınız. Otomatik navigasyon işlevi de tek tıklamayla hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
Oyunun hücresel sistemi Heroes of Magic and Sword'u andırıyor. Düşmana saldırmak için saldırı için izin verilen mesafeye kadar yüzmeniz gerekecek. Düşmanın savaşın tam ortasında yardımcıları olabilir. Denizin derinlikleri sürprizlerle doludur.
Güçlü gemiler, düşmana yaklaşırken bir dönüş bile kaybetmeden büyük bir mesafeden saldırabilirler.

Oyunda her gün, tamamladığınızda ilginç ödüller alabileceğiniz yeni etkinlikler ortaya çıkıyor. Savaşlardan alınan ödüller, gemiyi iyileştirmeye, güçlü toplar yerleştirmeye veya tarafları güçlendirmeye harcanabilir.
Sıkılmayacaksınız: görevler birbiri ardına geliyor. Basit olanlardan başlayarak: birisiyle konuşmak, gizemli bir deniz sürüngeniyle savaşmak için yelken açmakla bitirmek. Görevleri başarıyla tamamlayarak altın, deneyim, itibar puanları ve ruh kazanırsınız.
İkincisinin rezervleri yüzme hızınızı belirler. Daha doğrusu hareketlerinizin sıklığı. Eğer ruhunuz sıfırdaysa bir süre suyun derinliklerinde ilerleyemezsiniz. Yenilenene kadar beklememiz gerekecek. Şu anda oyuna biraz ara verip sıradan şeyler yapabilir veya gerçek parayla bir ruh satın alıp maceraya doğru koşabilirsiniz.

Kendinize bir unvan satın almak için itibar puanlarına ihtiyacınız var. Katılıyorum, baron olmak sıradan bir korsandan çok daha karlı, unvanlı kişilerin ayrıcalıklarından bahsetmeye bile gerek yok.
Onuncu seviyeden itibaren, düşmana doğru yüzmenize gerek kalmadan, birçok top yaylımından daha fazla hasar veren savaşlarda sihir çalışabilecek ve büyü kullanabileceksiniz.

Oyunun canlı ve ilginç olduğu ortaya çıktı. Burada diğer oyuncularla ittifaklar kurabilir, geminizi geliştirebilir ve asistanlar kiralayabilirsiniz. Her gün yeni görevler sizi bekliyor. Deniz yolculuğu kaynakların dikkatli kullanımını gerektirir, bu nedenle başarılı olmak istiyorsanız bütçe yapmayı öğrenmeniz gerekir.

Sınıf: 2

Hedef:öğrencilere neyin tasvir edildiğini, dekore edildiğini ve inşa edildiğini görmeyi ve anlamayı öğretin.

Görevler:

  • Formasyon sanatsal kültüröğrenciler; nesnelerin dekorasyonu yoluyla niyet ve hedefleri ifade etme olasılığı hakkında fikir vermek;
  • Çocuğun duygu tonlarını algılama ve bunları pratik çalışmalarda ifade etme yeteneğini geliştirmek;
  • Ahlaki estetik duyguların eğitimi.

Teçhizat:

  • Öğretmen için: bilgisayar sunumu ( Başvuru ), gemi şablonları, örnek çalışma.
  • Öğrenciler için: boyalar, fırçalar.

Ders yapısı

  1. Organizasyon kısmı.
  2. Yeni materyal öğrenme.
  3. Tekrarlama.
  4. Pratik iş.
  5. Çalışılan materyalin konsolidasyonu.
  6. Ders özeti.
  7. Ev ödevi.

DERSLER SIRASINDA

1. – Merhaba arkadaşlar, sizi gördüğüme çok sevindim. Ders için her şeyin hazır olup olmadığını kontrol edin. Oturmak.

2. (Başvuru . Slayt 1)

– Bugünkü dersimizin konusu “Takılarla niyet ifade etmek.”

(Başvuru . Slayt 2)

– Dersimizin amaçları:

  • Antik yelkenli gemilerin hikayesiyle tanışın;
  • Öğrenin: niyetleri mücevherlerle iletmek mümkün mü;
  • Uygulamak pratik iş

– Maalesef ilk tekneyi kimin icat ettiğini bilmiyoruz. Bu o kadar uzun zaman önce oldu ki, o zamanlara tarih öncesi denir. Modern tarihçiler, en eski insanların ellerine ne geçerse onunla yola çıktıklarına inanıyor. Örneğin düşmüş ağaçlarda.
- Kütüklerin üzerinde yüzdün mü?
- Rahat? Neden?
“Yavaş yavaş insanlar, bir ağacın dalları temizlenip içi oyulursa daha hızlı yüzeceğini fark etti. İlk tekneler böyle ortaya çıktı.
Bildiğimiz en eski uygarlıklardan biri Mısır'dır. Oradan akan ve o olmasa bu bölgelerde yaşamın imkansız olacağı tek nehir Nil'dir. Malların ve insanların Mısır devletinin kuzey kesiminden güneyine taşınması ancak bu nehir boyunca mümkündü. Ama ne hakkında? Benzer bir sorunu çözmek zorunda kaldıysanız, muhtemelen aklınıza gelen ilk şey bir saldır. Sal kolaylıkla yapılabilir ve tekneye göre çok daha ağır yük taşıyabilir. Ancak Mısır'da Nil kıyılarında sazlık ve papirüs dışında neredeyse hiçbir şey yetişmiyor. Papirüs, bölgemizde bulunabilen sıradan sazlara benzer - çim çimdir. Ancak bu çim toplandığında, kurutulduğunda ve demetler halinde bağlandığında, sal inşa etmek için iyi bir malzeme olduğu ortaya çıktı. Elinde uzun bir direk bulunan bir kişi tarafından kolaylıkla kontrol edilebiliyordu. Doğru, çok günlük bir yolculuk sırasında salı direkle itmek çok yorucu. Başka bir şey bulmamız gerekiyordu.

– Sizce Mısırlılar ne buldu?

- Evet, tüm zamanların en büyük icatlarından biri olan yelkeni Mısırlılar icat etti.
Sallar yavaşça yüzüyordu. Daha hızlı yüzmek için salın ön kısmının suyun direncini daha iyi yenebilmesi gerekiyordu. Sonuçta ortaya çıkan şey artık bir sal değil, bir tekne de değildi. Zaten bir gemiye benziyordu. Ve bir yayı, kıçı ve yanları var. ( Başvuru . Slayt 3) Mısır gemileri de sallar gibi başlangıçta papirüsten yapılmıştır.
Yelkenin yanı sıra, eski Mısırlılar bir geminin onsuz yapamayacağı başka bir gerekli şey daha buldular: dümen.
Gemiler sadece ticari değil aynı zamanda askeriydi.

– Sizce bir ticaret gemisi ile bir savaş gemisi arasındaki fark nedir?( Başvuru . Slayt 4)

– Dar ve uzun savaş gemileriyle karşılaştırıldığında ticaret gemileri daha ağır ve hantaldı. Savaş gemisinin pruvasında bir "gaga" vardı - bir koç ve üstünde bir hayvan kafasının görüntüsü vardı: bir timsah, bir koç.
MS 1. binyılın sonunda ünlü Vikingler, havanın bulutlu, rüzgarlı, soğuk olduğu ve ağaçlar dışında neredeyse hiçbir şeyin yetişmediği Kuzey Avrupa'da yaşadılar.

(Başvuru . Slayt 5)

Viking gemisine bakın arkadaşlar, sizce bu insanlar dost canlısı mıydı, değil miydi? Cevabınızı haklı çıkarın. Doğal olarak, insanların başka yerlerde nasıl yaşadığını görmek ve aynı zamanda daha zengin yaşasalar doğru şekilde soyulup soyulamayacaklarını öğrenmek istediler. Vikingler, korkmuş bir düşmanın neredeyse mağlup edilmiş bir düşman olduğunu çok iyi anlamıştı. Bu nedenle gemilerinin pruvalarını sırıtan ejderhaların ve diğer korkunç kötülüklerin resimleriyle süslediler ve yanlarda tehditkar boyalı kalkanları güçlendirdiler.

– Rusya'nın kuzeyinde yaşayan Pomorlar her zaman iyi denizcilerdi. Vikinglerden daha kötü değil. ( Başvuru . Slayt 6)

– Size göre Pomorlar nasıldır? Öldürmeyi ve soymayı sevmiyorlardı, ancak deniz hayvanları ve balık ticareti ve avcılığıyla uğraşıyorlardı. Şimdi dikkatinizi tahtaya çevirin.

(Tahtanın üzerinde üzerine denizin çizildiği ve beyaz gemilerin iliştirildiği bir şerit Whatman kağıdı vardır).

Rüzgar denizin üzerinden esiyor
Ve tekne hızlanıyor;
Dalgalarda koşuyor
Dolu yelkenlerle...

– Çar Saltan'ın filosu Çar Guidon'a gitti, ancak denizci ufukta başka bir filonun yaklaştığını fark ediyor.
– Siz ne düşünüyorsunuz, hangi filonun yaklaştığını belirlemek mümkün mü: tatile giden bir filo mu, yoksa kötü, karanlık bir işe giden bir filo mu?
– Yelkenlerde neler tasvir edilebilir?

3. Hangi renkleri kullanacağız? Başvuru . Slayt 7) ve soğuk ( Başvuru . Slayt 8).

4. "Ve kötü bir büyücü burada çalıştı ve gemilerdeki tüm boyayı sildi." Ve şimdi Çar Saltan'ın filosunun nerede olduğu, korsan filosunun nerede olduğu belli değil.
– Bugün görevinizin ne olacağını düşünüyorsunuz? Doğru, boyayı yenilemeniz gerekiyor.
- Hadi sınıfın yarısı Çar Saltan'ın gemilerini, diğer yarısı da korsanların gemilerini restore edecek. (Sınıfı ikiye bölerim.)Şimdi teknelerinizin her birini alın.

Fiziksel egzersiz.

(çocuklar öğretmenden sonra hareketler yaparlar)

çizmek istedim
Ama nasıl başlayacağımı bilmiyorum.
Boyalar - maskeler, neredesin?
Üç temel rengi alacağım,
Bu boyalar basit değil:
Diğerlerinin hepsi onlardan yapılmıştır.

– Nerede bu ana renkler? (Çocuklar ana renkleri adlandırır)

(Başvuru . Slayt 9)

- Ekrana bakın beyler ve bana kimin filosunun nerede olduğunu söyleyin ve açıklayın.

Haydi, eski günlerde nasıl olduğunu hayal edin,
Gemiler soyguna, savaşa gitti.
Her iki tarafta toplar,
Yelkenlerde ya kartal ya da ejderha vardır.
Burun sırıtan bir ağızla tehdit ediyor
İster kaplan, ister aslan, ister dişli bir şey olsun.
Bayrak siyah bir haçla dalgalanıyor,
Yılan kuyruklu, şimşekli bayrak,
Kağıt üzerinde müthiş bir gemi çizin!
Şimdi farklı bir gemi hayal edin
Yelken dalganın üzerinde parlıyor...
Martı bayrakta uçsun,
Sonuçta bayrak barıştan bahsediyor.
Bayrağın üzerinde bir kelebek ve bir arı var
Hayırlara davet...
Burnunuzu nasıl süsleyeceğinizi düşünün:
Yele saçlı bir denizkızı,
İğne gibi burnu olan bir yunus -
Yunuslar zarar vermez;
Gemiyi geçit töreni gibi giydir
En şenlikli kıyafetin içindesin.

V. Kalinkin

Görevle ilgili sorularınız mı var? Hadi çalışalım.

5. Gemilerimiz hazır, bakalım elimizde neler var? (Restore edilen gemileri Whatman kağıdına iade ediyoruz)

- Bakın, Çar Saltan'ın filosunu doğru bir şekilde onardınız mı? Peki ya korsan filosu?
– Takılar aracılığıyla niyetleri nasıl iletebilirsiniz?
- Aferin, görevle oldukça iyi başa çıktın.

(Başvuru . Slayt 10)

– Şimdi de “Terimler Sözlüğü”ne dönüp şu kelimeleri açıklamaya çalışacağız:

  • İyi
  • Güzel
  • Çirkin
  • Cesaret
  • Tevazu
  • Sempati

6. - Dersimizi özetleyelim. Derste yeni ne öğrendiniz?

Makaleyi beğendin mi? Paylaş