Kapcsolatok

Műveltségi bemutató "Hangok és az Mm betű". Műveltségi képzés "Hangok - és az "M" betű Előadás a betű és hang m témában

Rövid óraterv írás-olvasás képzés

Az óra témája: hang és betű [m,], [m], Mm

Az óra típusa:új anyag magyarázata.

Az óra célja: megismertetni a hanggal és az [m,], [m], Mm betűvel.

Oktatási feladat: bevezetni az új M, m és betűket Mm; megtanítani a gyerekeket az általuk érthető szöveg hangosan és „önmaguknak” olvasására, értelmesen felfogni az olvasottakat;

Fejlesztési feladat: a fonemikus tudatosság fejlesztése; a hangok azonosításának képessége: mássalhangzók, magánhangzók, kemény és lágy, süket és hangos; a szótagok és az egész szó folyékony olvasásának készsége;

Oktatási feladat: elősegíteni az ember legértékesebb tulajdonságainak kibontakozását: az anyával való törődés, együttérzés, együttérzés, segítségnyújtás bármilyen élethelyzetben;

Az óra felszerelése: számítógép, vetítőrendszer.

Óraterv és tanfolyam:

Lecke szakasz

Idő

Módszerek és technikák

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Számítógép-használat és láthatóság

Tábla típusa

ÉN. Új anyag magyarázata. Ismerkedés a hangokkal [m], [m , ].

A rejtvény szövegének olvasása.

Rejtvénynek hívják.

2. számú dia

A rejtvény grafikus szövege hangkísérettel. A képen egy ház látható.

Az "előtte" szó végén lévő hang meghatározása és elemzése m»; magánhangzó - mássalhangzó, süket - hangos, lágy - kemény

Milyen hangot hallasz a "ház" szó végén? Adj neki leírást.

A "ház" szó végén mássalhangzót hallok, hangos, kemény hangot [m]

3. számú dia

Ház képe, szóséma, helykiosztással a hangsémában [m], hangkíséret.

Fejleszti az intelligenciát, a reakciósebességet, a logikus gondolkodást.

A rejtvény szövegének olvasása

Rejtvénynek hívják.

4. számú dia

A rejtvény grafikus szövege hangkísérettel. Kép - szivárvány

A "se" szó végén lévő hang meghatározása és elemzése m"(magánhangzó - mássalhangzó, süket - hangos, lágy - kemény)

Milyen hangot hallasz a "hét" szó végén? Adj neki leírást.

A "hét" szó végén mássalhangzós, zöngés, lágy hangot hallok [m , ]

5. számú dia

A hetes szám, a "hét" szó sémája, egy hely kiosztásával a hangsémában [m , ] , hangkíséret.

A játék eleje, közepe, vége. A fonemikus tudatosság fejlesztésére tervezték. A gyerekek a beszédfolyamban egy új hang elkülönítését és felismerését gyakorolják, meghatározzák a hang helyét a tárgyak nevében. A hang helye fogalmának kialakítása és megszilárdítása a szóban nemcsak hallási, hanem vizuális elemzőkön is alapul.

Nevezze meg a szavakat, amelyekben a hangot hallja [m] vagy [m , ].

Hol hallod a hangot [m , ] a méz szóban? (medve, kevés, sok)

hallom a hangot [m , ] a méz szó elején.

(medve, kevés, édes, sok)

6. számú dia

Grafikus szöveg hangkísérettel. Kép - medve, hordó, méz

"Találd meg a házadat" játék

A kemény és lágy mássalhangzók gyakorlására és megkülönböztetésére.

Segítsen a tárgyakat jelölő szavaknak megtalálni az otthonukat.

A szó elején a gép egy tömör hangot [m] hall, háza kék, ami azt jelenti, hogy a gép képét a kék téglalapra küldjük.

A szó elején hallom a labda halk hangját [m,], a háza zöld, ami azt jelenti, hogy a labda képét a zöld téglalapra küldjük, stb.

7., 8., 9. dia

Fényes képek. A támogatás kék és zöld téglalapok hangjelzéssel.

Motiváció – filmzene (taps)

II. Új anyag magyarázata. Ismerkedés az Mm betűvel

Milyen betűket? Miben hasonlítanak? Mi a különbség?

A nagy és kicsi nyomtatott betűk magassága különbözik.

10. diaszám

Blokkbetűk, ajkak. Hangkíséret.

Összehasonlítás, összehasonlítás, elemzés

Hogy néz ki a levél?

A betű zászlónak tűnik, ha elforgatja, és egy sort ad hozzá balra.

A levél úgy néz ki, mint egy hinta

Dia 11,12

Egy zászló az "em" betűből, egy hinta képe.

Összehasonlítás, összehasonlítás, elemzés

Miben hasonlítanak az írott betűk és miben különböznek a nyomtatott betűktől?

A betűk egyenes pálcikáknak tűnnek. Az írott betűk sima kerekítésben különböznek egymástól. Betűtípusban különböznek egymástól.

13. diaszám

Nyomtatott és írott levelek.

Gyakorlati. Az íráskészség kialakítása vizuális, auditív és tapintható elemzők alapján

Betűk írása a levegőben egy mozgó nyíl mögött kiejtéssel

Betűk írása a levegőben egy mozgó nyíl mögött kiejtéssel. Nyom a kártyán a 0. számú csiszolópapírból kivágott betűk

14. diaszám

Írott betűk mozgó nyíllal.

III. Fizminutka

Gyakorlati.

Mozgás kijelző.

Mozgások végrehajtása

15. diaszám

A fizikai perc szövege hangkísérettel. Hangulatjel - "Töltés"

IV. Új anyag rögzítése

Elemzés. Szintézis. Játék "Segíts a cicának összekapcsolni a hangokat"

A magánhangzók szótagszerepe.

Segíts a cicának kombinálni egy mássalhangzót egy magánhangzóval. Mássalhangzót rajzolunk, a cica felszalad a magánhangzóra - olvassuk a szótagot.

Az [m] hangot hangosan húzzuk, majd a fúzió szótagját ejtik ki.

Diák №16,17,18,19,20,21

Futó cica mássalhangzóról magánhangzóra. Hangkíséret

Fonetikus töltés

Hogyan nyög egy tehén?

Hogyan biceg egy kecske?

Moo-moo-moo!

Dia №22,23

Kép egy tehénről. Grafikai és hangtámogatás.

Tiszta nyelv. Gyakorlat a vesztibuláris apparátus, a légzés, a hang, a fonemikus észlelés edzésére. A további munkához való pozitív hozzáállásért.

Példa beszéd olvasására.

Beszédek felolvasása sorban, kórusban, egyénileg.

24. dia

A beszéd szövege hangkísérettel.

Gyakorlat egy mássalhangzó hang hallási észlelésének pontosságára

A feladat olvasása és elemzése

Hang hozzáadása a kép alapján. Egy betű jelenik meg – olvassa el a szót

Dia №25,26

Táblázat szavakkal és képekkel.

Motiváció. Hangos bagoly képe: "Jól sikerült!"

Kopog.

Az artikulációs motilitás fejlesztése a hallási és vizuális elemző alapján.

Gyorsan beszélj.

27. dia

Jelölje ki az "Írógép" szöveget. Egy kép egy málnáról. Hangkíséret

Motiváció. Kép egy bagolyról hanggal: "Jó!"

Szótagok szerinti olvasás magánhangzó alapján

A szöveg elsődleges olvasata egész szavakban. Illusztrációs munka - cica.

A vizuális és auditív elemző alapján szótagonként olvasnak.

Leírás:

Kicsi, bolyhos, fehér, játékos, ahogy a mancsát kötélen tartja, láthatóan játszott vele.

28. diaszám

A szótagok sárga téglalapokkal kiemelve, hangkísérettel, az olvasott szótag színt vált.

Szóolvasás.

Segít leküzdeni a szótaggátat.

Kórusolvasás

Kórusolvasás

29. diaszám

Illusztráció "Anya és gyermeke egy könyvet olvas."

A szavak szótagokra vannak osztva.

Szóolvasás.

Segít leküzdeni a szótaggátat. Az információ felhalmozódik, a vizuálisan grafikus objektumok (szavak) bizonyos világos jelentéssel emlékeznek meg. Az olvasási sebesség fejlődik. A szóval való olvasás során a jelentésnek van elsődleges jelentése, valójában ez az olvasás általános célja!

A vers elsődleges olvasata.

Felmérés olyan gyerekekről, akik fejből tudnak verset mondani.

Tegye fel a kezét, aki szereti anyját. Mesélj róla.

Sorolvasás.

Kórusolvasás.

Olvasóverseny.

2-3 szóbeli történet anyukáról

30. diaszám

A szavak sárga téglalapokkal vannak kiemelve, a hangsáv, az olvasott szó színét váltja.

Motiváció.

Egy bagoly képe hanggal: „Jó olvasást. És mindenki nagyon szereti az anyját.”

A tanulók beszédtevékenységének fejlesztése

miért szereted anyát?

Milyen segítséget adsz neki?

2-3 szóbeli történet az anyukák megsegítéséről

31. diaszám

Anya és gyermeke illusztráció

V. A lecke összefoglalása

Visszaverődés

Milyen új levéllel találkoztál?

Milyen hangokat képvisel?

Mi a legkedvesebb, legközelebbi, anyanyelvi szó, amely em betűvel kezdődik?

Diaszám 32,33

Szövegekkel:

Rájöttem, hogy... (minta válasz)

A lecke elgondolkodtatott… (minta válasz)

Motiváció.

Kép egy bagoly hanggal: "Köszönjük mindenkinek a jó munkát", "Igazad van, igazad van!"

Az előadás tantermi használatának elemzése.

csúszik

A pályázat célja

a lecke ezen szakaszában

Hogyan (technikák és módszerek)

ezt az elemet használják

a leckében

Hogyan növeli ez az elem e célok elérésének hatékonyságát?

Hangok [m, ], [m] izolálása szavakból hangelemzés módszerével

Az a helyzet, amelyben az [m, ], [m] hang könnyen elválasztható a többitől, a mássalhangzó robbanékony, ha a szó ezzel a hanggal végződik (ház, hét).

Egyetlen hang elkülönítésének helyességét akkor lehet a leghatékonyabban ellenőrizni, ha a munka teljes szóval történik. Például egy tanuló a mel szóban elsőként emeli ki az [m] (szilárd) hangot, és nem veszi észre a hibát, a tanár bemutatja, hogyan hangzik a megnevezett szó, ha benne van a megnevezett hang: „Mel”. A hangelemzés módszere egy teljes szó minden hangjának vontatott (vagy hangsúlyos) kiejtése.

A diákat úgy tervezték, hogy bekerüljenek a hallási és vizuális elemzők munkájába. Esztétikai láthatóság.

Felkészülés az óra témájára: „Hangok [m,], [m] és az Mm betű”

Időt spórol.

Aktiválja a szem érzékelését.

Segít az észlelt anyag pontosabb asszimilálásában.

Sémák és modellek alkalmazása hangzó szóval,

megkönnyíti az ellenőrzési folyamatot. Változás történik a gyermek vezető tevékenységében a játékról a tanulásra.

A számítógépen végzett órák lehetővé teszik a magas érzelmi feszültség részleges feloldását és a tanulási folyamat újraélesztését.

Adja meg a betűk és a hangegységek kapcsolatának fogalmát! Betűk grafikus elemzése.

Hang fordítása nyomtatott és írott, látható betűre.

A gyerekek számára jól látható képek gyors cseréje.

Az összes fő szakasz automatizálása. Az oktatóanyag világos, izgalmas, ésszerű arányú játékszemléletű, multimédiás formává lett lefordítva, grafikák, animációk, hangeffektusok és hangkíséret széleskörű felhasználásával.

Fizminutka

A fizikai percekben a gyerekek második szelet, további erőt kapnak.

Hallják a fizikai perc szövegét, a tanárral közösen végeznek cselekvéseket. Hangulatjel hanggal

A betűk hangokká való koordinálása (az írott beszéd átalakítása szóbeli beszéddé)

Szóbeli csoportmunka. Szótag betűmodelljének dekódolása (kiegészítő olvasóegység) magánhangzókon alapuló tájolású nyitott szótag olvasásakor

Látják, hogyan kell kihúzni egy mássalhangzót, megnézik a magánhangzót, olvassák együtt és együtt. Időt spórol.

Aktiválja a szem érzékelését. Segít az észlelt anyag pontosabb asszimilálásában.

A szótagok folyamatos olvasásának tanítása.

Speciális gyakorlat: fonetikai gyakorlatok.

Növeli a tanulók érdeklődését az óra iránt. Gyorsan és érthetően ábrázolja a játékgyakorlatok anyagát.

Lehetővé teszi hangfájlok hozzáadását egy prezentációs diához.

chitogovorka

Gyakorlat a vesztibuláris apparátus egyidejű edzésére, a mozgások általános koordinációjára,

az artikulációs motoros készségek fejlesztése.

A gyerekek nagyon szeretik ezeket a gyakorlatokat, pozitív hozzáállást alakítanak ki a leckéhez.

Lehetővé teszi hang hozzáadását a szöveghez.

A játékok a fonémikus hallás fejlesztését és a hallási észlelés pontosságát szolgálják.

Didaktikus játékok: "Adj hozzá egy betűt", "Olvasd el a szót"

Az anyag bemutatásának játékformája, a könnyű kezelhetőség hozzájárul a gyermekek foglalkozásokra való motivációs felkészültségének növeléséhez, és a jövőben a sikeres szótagolvasáshoz.

Kopog

Beszédgyakorlat. Tanít világos és érthető kiejtés; segít a beszédtechnika elsajátításában

A hangkíséret, a gyakorlat kognitív orientációja lehetővé teszi a beszédzavarok sikeres leküzdését

Mondatok olvasása szótagonként

Kép, cselekmények hangkísérete, gyakorlatok kognitív orientációja, könnyű kezelhetőség, könnyített ellenőrzési folyamat.

Egész szavakkal való olvasás elsajátítása a figuratív gondolkodás és a memorizálás blokkolásának képessége alapján.

A gyerekek mondatokat és rövid szöveget olvasnak. Kórusolvasás.

Olvasóverseny.

Újdonságot, szokatlanságot okoz önkéntelen figyelmet. Időt spórol.

Aktiválja a szem érzékelését. Segíti az észlelt anyag, a szavak grafikus képeinek pontosabb asszimilálását, megkönnyíti az irányítás folyamatát.

Felidézni a szeretet érzését a legkedvesebb ember, anya iránt, a vágyat, hogy gondoskodjanak róla.

A képhez kapcsolódó vizuális kép

Időt spórol.

Aktiválja a szem érzékelését. Fejleszti a vizuális-figuratív gondolkodást. Növeli az oktatási folyamat hatékonyságát az elméleti információk tanár általi egyidejű bemutatása és a demonstrációs anyagok nagy áttekinthetőséggel történő megjelenítése miatt.

Visszaverődés

Motivációs környezet kialakítása.

Összefoglalva a munkát

A fiatalabb tanuló tevékenységeinek sikerességének biztosítása. A „siker érzése” kényelmet és tanulási vágyat kelt.

Grafikát, hangot, képet kombinál (baglyok),

ami nagymértékben javítja a kapott információk összegzését Különféle információs blokkok (szöveg, grafika, animáció, hang) interakciója

Jegyzet.

1. Az előadás időtartama 15 - 16 perc. Az én alapelvem a „ne ártsd” a gyermek egészségét, igyekszem betartani a számítógépes munkavégzés biztonságára vonatkozó ajánlásokat, hogy csökkentsem a gyermekek szervezetére gyakorolt ​​káros hatásokat. . osztályos tanulók számára a folyamatos számítógéppel végzett munka egészségügyi és higiéniai előírása 10 perc. Ez az előadás párbeszéd formájában valósul meg. A számítógépen végzett munka folyamatosan megszakad. A leckében a munka a szervezési mozzanattal kezdődik, majd a tankönyv 84.o.-on való munka az áttekintett anyag ellenőrzésével és konszolidálásával, majd 28-29 dia bemutatása után az "ABC"-n dolgozunk 85-86.o.. Ezután - az eredmény .

2. Fizikai gyakorlatokat végzek a szem számára, beleértve az IKT-t is.

3. A gyerekek körbeírják a 0. számú csiszolópapírból kivágott betűket, hogy grafikusan memorizálják a mozgó nyíl mögötti betűk képét (14. dia), tapintható elemzőket használnak.

Irodalom

    Az School of Russia sorozatot 2001-ben alapították

    "ABC". 1. rész Tankönyv 1. évfolyamnak. / V. G. Goretsky, V. A. Kiryushin, L. A. Vinogradskaya, M. V. Boykina; - Szerk. "Felvilágosodás", Moszkva, 2011 S.84 -87

3. Szórakoztató ábécé. Összeállította: Volina V.V., Moszkva "Felvilágosodás" 1991

Ez az előadás lehetővé teszi a tanár számára, hogy megismertesse az óvodásokat a hanggal és az M betűvel. Színes képek segítségével keresse meg a hang helyét a szavakban, ismerkedjen meg az M hangjellel és az M betűvel, és dolgozza ki a hang kiejtését. nyelvcsavarok anyagán.

Letöltés:


Diák feliratai:

Hogyan néz ki az M betű?
AM
ŐKET
TANUL
hangokat
Levél

Felkészítő: MADOU Nyizsnyevartovszk tanár-logopédus
gyerekeknek
kert No. 66 "Zabavushka" Tumchenok E.A.
Barátkozz hangok [m], [m
"]Val vel
magánhangzók
hangokat. Diagramok olvasása hangokkal
.

Tiszta nyelvek
egy levélért
M
Ohm-ohm-ohm
- Nem ismerem.
Ma-ma-ma

A macska neve
Kuzma. Mu Mu-
mu

-
jegyzetfüzet vagyok

Elviszem
.
Egyél-egyél - csupa búzadara vagyok
eszik. Mi-mi-mi
- vigyél magaddal.
Im-im-im
- megérkezik
Róma. Ohm-ohm-ohm
- van egy gnóm a házban
.
Am-am-am
,
am-am-am
- ne engedjen szabad kezet a kezének
.

Nevezze meg azokat az élelmiszereket, amelyek Muk és Mika gnómok asztalán vannak! Keresse meg a hang helyét.

Tekintsük a „Tehén a réten” képet.
Nevezze meg a szavakat az [m] hanggal!
Rakd ki az M betűt


A témában: módszertani fejlesztések, előadások és jegyzetek

A gyerekek hangokkal és betűkkel való megismertetéséről szóló lecke bemutatása (EOR segítségével - az "Orosz nyelv Khryushával és Sztepaskával együtt" videóprogram Utazás a hiányzó betűkért. I. levél

A gyerekek hangokkal és betűkkel való megismertetéséről szóló lecke bemutatása (az ESM segítségével - "Orosz nyelv Khryushával és Sztepaskával együtt" videóprogram) Utazás a hiányzó betűkért. I. levél Célok és célkitűzések ...

Cél: a "K" betű rögzítése. Feladatok: a hangelemzés, vizuális-térbeli tájékozódás képességének fejlesztése, látásfejlesztés. figyelem és memória, valamint a felhasználói készségek megszilárdítása...

A "K betű. Közös keresés a betűk felépítésében" javító lecke szinopszisa látássérült gyermekek számára (előkészítő csoport)

Kivonat egy nyílt logopédiai lecke a műveltség oktatásáról. Tárgy: "ELVESZTEK A BETŰK". Hangok megkülönböztetése С-З Betűk С, З.

Logopédia az írás-olvasás oktatásához. Célja: hangok [S], [Z] megkülönböztetése szótagokban, szavakban, mondatokban; - optikai-térbeli koordináció, általános és finommotorika fejlesztése; - gráf fejlesztése ...

, „Prezentáció a leckéhez” verseny

Előadás a leckéhez


























Vissza előre

Figyelem! A dia előnézete csak tájékoztató jellegű, és nem feltétlenül képviseli a bemutató teljes terjedelmét. Ha érdekli ez a munka, töltse le a teljes verziót.

Az óra célja: megszilárdítani a gyermekek mássalhangzó hangokkal és betűkkel kapcsolatos ismereteit; megtanulják megkülönböztetni a hangokat artikulációval, különbséget tenni a hangok és az azokat jelölő betű között. Fejleszti a fonémikus hallást, a figyelmet, a logikus gondolkodást, a memóriát, a finommotorikát.

Felszereltség: bemutató, multimédiás eszköz, jegyzetfüzetek, piros, kék és zöld tollak.

Az óra előrehaladása

1. Idő szervezése

.

Az, akinek a nevében hang van [én], leül.

Pszichogymnasztika. Beszédterapeuta: Milyen az anya és apa arckifejezése, amikor dühösek lesznek? Mit csinálsz, ha szidnak (1. dia) (sírunk, szomorúak vagyunk, bujkálunk, védekezünk, hallgatunk, bocsánatot kérünk - a gyerekek különböző érzelmi állapotokat fejeznek ki arckifejezésekkel). 2-3 jelenet játszódik le.

2. Az óra témájának beszámolója.

(2. diavetítés)

Logopédus: mi ez? - Ház. Mi az utolsó hang a haza szóban? (Hang [M]). Nagymama, nagyapa, apa, anya, gyerekek élnek ebben a házban - egy fia és lánya, Mikhailov. Mondd egy szóval: „család” (3. dia) Mi a harmadik hang ebben a szóban? (Hang [M']) Ma megtanuljuk megkülönböztetni hangok [M] - [M ']és az ezeket a hangokat jelölő betű írásban. M. betű (4. dia)

3. Hangok jellemzői artikulációs és akusztikai sajátosságok szerint.

Logopédus: Nézz az ajkaimra, mosolyognak egy kicsit, amikor kiejtik a hangot [M '], és egy kicsit mérgesek, amikor kiejtik a hangot [M].

M - a hang bezárja ajkainkat!
A hang segíti a hangot.(Hangprofil [M] - (5. dia),

Hangok megjelölése színes szimbólumokkal és „harangokkal” (6. dia)

4. Fonémás hallás fejlesztése. Játék "Kemény - lágy"

Logopédus: A Mihajlov család barátságos. Együtt dolgoznak, pihennek, szeretnek különféle játékokat játszani. Matvey papa meghívja Önt a "Hard - Soft" játékra. Ha hallja a hangot [M], akkor emelje fel a kék dobozt, és ha hallja a hangot [M '], akkor emelje fel a zöld dobozt. ( Szavak: repülő, málna, méz, híd, aranyos, kicsi, hús, liszt, medve, légy) Beszédterapeuta: Hogyan néz ki az M betű?

M betű két domborulattal Mint egy teve – nézd meg magad (6. dia)

A barátok kezet fogtak.
És azt mondták: „Te és én mi vagyunk!
Közben
megkapta az M betűt.
A. Shibaev (7. dia)

Logopédus: Mitya és Maya unokák nagyon szeretnek Masha nagymamával játszani.

5. A figyelem, a memória, a logikus gondolkodás fejlesztése. A "The Fourth Extra" játék.

Logopédus: Nézze meg a képeket, nevezze meg őket, keresse meg a „kiegészítő szót”, magyarázza el, miért gondolja így.

Válaszminta: Szerintem a „ház” szó „felesleges”, mert az [M] hang a szó végén van, de minden szóban a szó elején hallható.

(olaj, autó, baba, Ház - 9. dia)
(labda, méz, zsírkréták, tenger-10. dia)
(Jégkrém, hús , szappan, légy-11. dia) (2 válaszlehetőség)
(Mama, érmék, híd, motorkerékpár-12. csúszda).

Miben hasonlítanak a szavak? (tej, kalapács – 13. dia) ( Szilárd mássalhangzós hanggal kezdődnek [M], minden szónak 3 szótagja van, O magánhangzóval írva. Mi a különbség? (A tej egy termék, a kalapács pedig egy szerszám. A „tej” szónak 6 betűje és 6 hangja van, a „kalapács” szónak 7 betűje és 7 hangja van)

Logopédus: Misha nagypapával a gyerekek szeretnek valamit készíteni, kalapáccsal kopogtatni és érdekes filmeket nézni (15. dia) ..

6. Fizminutka – „Kalapácsok”(14. dia).

O.S. - Lábak – vállszélességben, leengedett karok. Az ujjak ökölbe szorulnak.

- Az ököl ökölbe kopogott - fojtás igen fojtás. Kalapácsok kopp-kopp-kopp. Kopp-kop-kop szögekre. Kopp-kopp kalapácsok, kopp-kop a szögekre. Kalapácsok kopp-kopp-kopp. Kopp-kop-kop szögekre. (ismétlés - 2-szer a zenére, a gyerekek elvégzik a megfelelő mozdulatokat)

7. Szótagok és nyelvcsavarók olvasása.

Ma-ma-ma – Én magam is otthon vagyok.
Mu-mu-mu - tej kinek?
Mo-mo-mo - egyél popsot.
Mi-mi-mi - elolvastuk a könyvet.
Mi-mi-mi - énekeld a mi hangot. (17. dia).

8. Szótagok írása M betűvel (

színes tollak ) egy jegyzetfüzetben.

Logopédus: Anya megtanítja Mityát és Mayát betűket, szótagokat és szavakat írni.

Szótagok - MA, MU, MO, WE, MI,
Szavak - Anya, hm, elme.

9. Az óra eredménye.

Milyen hangokat ismersz? Miben hasonlítanak? mi a különbségük?

MOU "Vereya középiskola"

1 osztály

Tanár: Koptsova

Jelena Alekszandrovna

2010-2011 tanév

Az óra céljai : megismertesse a tanulókat egy új betűvel és hangokkal,

kialakítani velük a tudatos, helyes,

szótagolvasás;

megszilárdítani a tulajdonnevek helyes írásmódjával kapcsolatos ismereteket.

Felszerelés: u tankönyv "orosz ábécé" V.G. Goretsky. Moszkva

"Enlightenment" 2009, írásvetítő, vászon.

Az órák alatt.

    Idő szervezése.

Emlékezzünk a már megtanult betűkre.

(A gyerekek a tanult betűket: a, o, y, s és, e - magánhangzóknak nevezik;

en, el, er, ve, pe, ka, te, es - mássalhangzók)

    Tudásfrissítés.

Játsszunk a "Gyűjtsd össze a szavakat" játékot

3. dia

a) A tanulók alkotják a szavakat: tehén, szakács, elefánt.

b) Melyik a leghosszabb szó? Hány szótagból áll?

(Tehén. 3 szótag van a szóban.)

c) Nevezzen meg egy kéttagú, egyszótagos szót!

(Kétszótag - szakács, egyszótag - elefánt)

d) Nevezze meg a szót hangsúlyozottan az első szótagon, a másodikon!

(A szakács szó az első szótagon van hangsúlyozva, a tehén a másodikon)

4. dia

a) A tanulók elolvassák a szöveget.

Porthos macska.

Larisának van egy macskája. Porthos macska. Larisa tejet töltött a macskának.

De a macska Porthos tele van. Alszik.

b) A szöveg újramondása.

(A tanulók saját szavaikkal mondják el újra az olvasott szöveget.)

3. Az óra témájának és céljának megfogalmazása .

5. dia

a) Egy részlet megtekintése a rajzfilmből.

b) Mi a rajzfilm neve? Milyen betű a cím?

(A rajzfilm neve Mása és a Medve. A címben szereplő mindkét szó em betűvel kezdődik.)

c) Mi a történet vége?

(A tanulók elmondják a történet végét.

Masenkának nagyon hiányoztak a nagyszülei. Egy nap megkérte a medvét, hogy engedje el a nagyszüleihez, hogy hozzon nekik pitét. A medve nem engedte el Mashenkát, hanem azt mondta, hogy ő maga veszi át az ajándékokat. A lány megkérte, hogy ne egyen pitét, kedvesem. Medve megígérte. Mása pitét sütött, bemászott a dobozba, és egy tányér pitét tett a fejére. Jött a medve az erdőből, meglátta a dobozt, a hátára tette és elment a faluba. Útközben többször is pitét akart venni, de Mása azt mondta neki a dobozból, hogy mindent látott. Így hát elhozta az ajándékokat a nagyszülei házába. És akkor a kutyák megérezték a medve szagát, ugattak rá. A medve letette a dobozt és elszaladt. A nagyszülők kijöttek a házból, kinyitották a dobozt és meglátták az unokájukat. Megörültek és csókolni kezdték.)

c) Szerinted miről fogunk beszélni a mai órán?

(Az M betűről)

4. Új anyagon dolgozni.

a) Az első hangok elkülönítése a Mása, medve szavakból

(A Masha szóban az első hang (m) kemény, a medve szóban halk hang (m))

b) Artikuláció (ajakhelyzet, légáteresztés, hang)

Következtetés : mássalhangzó, zöngés, lehet kemény vagy lágy.

6. dia

Nézzen meg egy videót az M betűről.

c) A hang helyének meghatározása a videóban elhangzó szavakban.

(Javasolt válaszok: a szó elején az em betű a következő szavakban van: kölykök, méz, málna, tej, golyó, egér, baba, fagylalt)

7. dia

d) A „Rendezd el helyesen a tárgyakat” játék.

Tanár. A polcokon el kell helyezni az elemeket.

A felső polcon olyan tárgyak vannak, amelyek nevében a szó elején található hang (m); a közepén, ha ez a hang egy szó közepén van; alul - a szó végén.

(Javasolt válaszok: tegyél egy málnát és egy mikrofont a felső polcra, mert az új hangok a szó elején vannak;

a második polcon - egy táska és egy repülőgép, mert a hang (m) a szó közepén van;

a harmadik polcon - egy ház és egy akvárium, mert hang (m) a szó végén van)

8. dia

e) A "Oszd el helyesen a szavakat" játék

Tanár. Nevezze el a képernyő tetején látható elemeket.

(A gyerekek sárgarépát, házat, kalapácsot, autót, medvét, mimózát hívnak)

Tanár. Milyen hanggal kezdődnek ezek a nevek?

(A hangból (m))

Tanár. A Cheburashka olyan tárgyakat gyűjt össze, amelyek nevében az em betű kemény hangot jelent, a Pchelenok pedig egy lágy hangot.

(Javasolt válaszok: Cseburaska fog egy autót, egy kalapácsot, egy házat, egy sárgarépát, mert ezek a szavak kemény hanggal kezdődnek.

méhek - egy medve és egy mimóza, mert ezekben a szavakban az első hangok lágyak.)

Tanár .. Mondja, hány hangot (m) hall a mimóza szóban?

(Gyerekek. Két hang)

Tanár. Mondd, a második hang (m) ebben a szóban kemény vagy lágy?

(Ő puha)

f) Olvasáskészség oktatása új betűvel:

1. szótagok olvasása a tankönyvben 89. o

2 . olvasás a 9. diáról

9. dia

Láma Mera Murka

anya okos Marina

világkeret Moszkva

3. Miért vannak a harmadik oszlopban lévő szavak nagybetűvel írva? (Gyerekek. Ezek a szavak a lány nevét, az állat nevét, a város nevét jelentik, ezért nagybetűvel írják)

4. Mi az a Moszkva?

(Szülőföldünk fővárosa)

5. Tanári történet.

Így van, gyerekek, Moszkva szülőföldünk fővárosa. A képen az ország főterét látjuk. Ki tudja, hogy hívják? Ezen a téren felvonulást rendeznek. Az előtérben a Szent Bazil-székesegyház, a téren tovább pedig a Történeti Múzeum épülete áll. A Vörös tér a Kreml falai közelében található, amelynek egyik tornyán hazánk fő órája áll: a Kreml harangjátéka. Csatájukat mindig szilveszterkor halljuk, és minden nap reggel 6 órakor és este 12 órakor.

A Kremlben sok katedrális található, és hazánk kormánya is található.

Az oroszok mindig is a béke mellett voltak. Miért gondolod?

Így van, a háború mindent elpusztít, de a béke épít.

Sokszor támadták hazánkat ellenségek, de mindig visszautasították őket.

Aki békét vet, boldogságot arat.

6. szöveg olvasása 89. o

5. Összegzés.

Milyen újdonságokat tanultál a leckében?

(Megismerkedtünk az M betűvel, megtudtuk, hogy mássalhangzó, zöngés hangot jelöl, amely lehet lágy vagy kemény)

Mit szerettél a legjobban csinálni az órán?

(Nagyon tetszettek a játékok, a rajzfilm, az M betűről szóló vers.)

Felhasznált források.

A 4. dián található szöveg a Primer: Study Guide / N.S. Zsukov. - M .: Eksmo, 2009.

Két dia (5 és 6) egy rajzfilmmel és egy hangfájllal egy videóval, Boikova Oksana Vladimirovna általános iskolai tanár órájáról, 1. számú középiskola, Konakovo, Tver régió.

Zhirenko O.E., Obukhova L.A. Pourochnye fejlesztése az írás-olvasás oktatására: olvasás és írás 1. évfolyam - 4. kiadás, Rev. és add. - M: VAKO, 2009.



VAL VEL ezzel a levéllel kezdődik a világ legkedvesebb és legkedvesebb szava.


Sok jó szót

van egy levél" M »:

Drágám, álom, málna,

Ezzel - nincs probléma.

De hát mindenki tudja

Jobb, mint az összes többi

Ez a szó - ANYA !

Nincs több.


A város, ahol élek, azzal kezdődik leveleket M

Ásványvíz


keresse meg az M betű szót

keresse meg az M betű szót

írd le a szavakat

írd le a szavakat

Keressen olyan szavakat, amelyek "M" betűvel kezdődnek


M

Mark for Mishin malachite Az inga mindig az órában van

Adott neki egy mágnest. Onnan, aztán onnan

Minden, ami fémből volt, össze-vissza lóg,

Kezdett ragaszkodni a mágneshez; Bármilyen nap is legyen, fáradságos.

Egy csavar, olló, jelvény, és teljesen kimerült.

Anya, villa és horog. Levélté változott....

De a labda egyáltalán nem ragadós,

És a mágnesből betű lett…


Pálca és pálca

Közöttük van egy jelölőnégyzet.

És mindenki számára világos egyszerre -

Megkaptam az M betűt

  • Pálca és pálca Közöttük van egy jelölőnégyzet. És mindenki számára világos egyszerre - Megkaptam az M betűt
  • Pálca és pálca Közöttük van egy jelölőnégyzet. És mindenki számára világos egyszerre - Megkaptam az M betűt
  • Pálca és pálca Közöttük van egy jelölőnégyzet. És mindenki számára világos egyszerre - Megkaptam az M betűt
  • Pálca és pálca Közöttük van egy jelölőnégyzet. És mindenki számára világos egyszerre - Megkaptam az M betűt

Mackó megtalálta az M betűt, Mama azt mondta, hogy jó Tej és méz barátok Nem nélkülözheti az M betűt

Anya levele, nem számít, hogy nézel ki,

A legszebb az ábécénkben,

Ismernünk kell az M betűt

Hogy elhívja hozzánk anyát


megtalálni az "M" betűvel kezdődő szavakat

megtalálni az "M" betűvel kezdődő szavakat

Írd le az M betűvel kezdődő szavakat!


olvassa el az "M" betűvel kezdődő szótagokat »

Mu-mu Ma-ma

Mi-mi Om-om

im-im ma-mu

Mor li na ma öböl shi na ma

Írjon szavakat M betűvel kezdődő szótagokból


szótagokat szavakba foglalni

Tetszett a cikk? Oszd meg