Kapcsolatok

Elektroszkóp vezetők és dielektrikumok elektromos mezőjének bemutatása. Elektroszkóp. Elektromos mező. A mező és az anyag tulajdonságainak összehasonlítása

Óra 8. osztályos tanulóknak.

Az óra célja:

Megismertetni a gyerekeket az új eszközzel és céljával;

Adja meg az elektromosságot vezető és nem vezető fogalmát!

Fegyelemre nevelés, füzetbe írás pontossága, figyelmesség.

Tudományos világkép kialakulása: a világ megismerhető, a természeti jelenségek betartják a fizikai törvényeket.

A gondolkodás és a memória fejlesztése;

A helyes beszéd képessége.

Letöltés:


Előnézet:

8. osztály.

Elektroszkóp. Elektromos áramot vezetők és nem vezetők. Elektromos mező.

Az óra célja:

Megismertetni a gyerekeket az új eszközzel és céljával;

Adja meg az elektromosságot vezető és nem vezető fogalmát!

Fegyelemre nevelés, füzetbe írás pontossága, figyelmesség.

Tudományos világkép kialakulása: a világ megismerhető, a természeti jelenségek betartják a fizikai törvényeket.

A gondolkodás és a memória fejlesztése;

A helyes beszéd képessége.

Feladatok:

Nevelési:az anyagok tulajdonságának feltárására - elektromos vezetőképesség; ismerkedjen meg a vezetők és dielektrikumok gyakorlati felhasználásával; hogy feltárja az elektroszkóp működési elvét.

Nevelési: önálló megoldáskeresési helyzetek kialakítása a kijelölt feladatokra; egy másik személy véleményével szembeni tiszteletteljes hozzáállás elősegítése.

Fejlesztés: a logikus gondolkodás fejlesztése; a kognitív érdeklődés fejlesztése.

Óra forma: munka a tankönyv szövegével, csoportformák: munka

(párban), önálló munkavégzés, kísérleti kutatás.

Oktatási módszer: rendszerkeresés.

Az óra helye: középfok: a leckét az "elektromos töltés" fogalmának és az elektromos töltések kölcsönhatásának tanulmányozása után lehet lefolytatni.

Felszerelés a leckéhez:

1 db bemutató elektrométer, üveg és ebonit pálca, ásványkészlet, számítógép, multimédiás projektor.

A digitális oktatási források egyetlen gyűjteménye (http://school-collection.edu.ru/)

Videó "Hogyan állítsuk be az elektroszkóp töltés jelét"

Videó "Az elektrométer negatív töltése"

Tanterv.

  1. Idő szervezése.
  2. Tudásfrissítés.
  3. Történelmi kirándulás.
  4. Új anyagok tanulása.
  5. A tudás megszilárdítása.
  6. Új anyagok tanulása.
  7. Az ismeretek megszilárdítása, korrekciója.
  8. Óraösszefoglaló, házi feladat.

Az órák alatt:

1. Szervezeti mozzanat.

Üdvözlet, készenlét a leckére.

2. A tudás aktualizálása.

Az utolsó leckében Ön és én a következő témát tanulmányoztuk: „Testek villamosítása érintkezéskor. Töltött testek kölcsönhatása. Kétféle töltés. Otthon meg kellett ismételni.

(1. dia)

1. Mit mondhatunk egy testről, ha más testeket vonz?

Azt mondják, hogy az a test, amely más testeket képes vonzani, elektromos.

2. Mit mondanak még a testről, ha az elektromos?

Hogy a test elektromos töltést kap.

3. Hány testület vehet részt a villamosításban?

Csak két szerv vehet részt a villamosításban.

4. Lehetséges-e elektromos töltést egyik testről a másikra átvinni, ha igen, hogyan?

Az elektromos töltés átvihető egyik testről a másikra, ha egy töltött testet érintünk egy töltetlenhez.

5. Vonzzák vagy taszítják az azonos töltésű testeket?

Az azonos típusú töltetű testek taszítják.

6. Vonzzák vagy taszítják a különböző töltésű testeket?

Az azonos típusú töltésű testek vonzzák.

7. Hányféle elektromos töltést ismer?

Csak kétféle díj létezik.

8. Nevezze meg őket!

Pozitív és negatív

9. Mit jelentenek a töltések az ábrákon, rajzokon és rajzokon?

A pozitív előjel "+" és a negatív előjel "-".

Ellenőrző munka.

Egyéni munka teszt formájában. Írásban, kis formátumú lapokon történik.

3. Új anyag elsajátítása.

A mai órán megismerkedünk az elektroszkóppal, annak céljával és berendezésével, valamint az elektromosság vezetőivel és nem vezetőivel.

(2. dia)

„Írja fel az óra számát és témáját” (írva a táblára).

Tehát már tudjuk, hogy az elektromos testek vonzzák vagy taszítják, a kölcsönhatás alapján meg lehet ítélni, hogy a test elektromos töltést ad-e. Ezért a készülék kialakítása, amelynek segítségével megállapítható, hogy a test villamosított-e, a töltött testek kölcsönhatásán alapul. (Egy elektroszkóp kerül az asztalra) Ezt az eszközt ún elektroszkóp , görög szavakból ELEKTRON , tudod, hogyan fordítják ezt a szót egy vulgáris előadásból, és megbirkózni kb - megfigyelni, felfedezni.

(3. dia)

Írd le ezt a meghatározást egy füzetbe!

Iskolai elektroszkóp van az asztalomon, alaposan nézd meg egy fémkeretbe szúrt műanyag dugón keresztül, egy fémrudat vezetnek, aminek a végén két vékony papírlap van, a keretet mindenhol üveg borítja. oldalain. Írd le egy füzetbe, hogyAz elektroszkóp a következőkből áll:

1. Műanyag parafa;

2. Fémkeret;

3. Fém rúd;

4. Két darab vékony papír;

5. Két pohár.

(Enyhén megdörzsölöm az ébenfa botot a bundán, és hozzáérintem az elektroszkóp fémrúdjához.)

1. Nézd, az elektroszkóp szirmai egy bizonyos szögben szétterültek.

(Az ébenfa bottal erősebben dörzsölöm a bundát, és hozzáérintem az elektroszkóp fémrúdjához anélkül, hogy kisülnék.)

2. Nézd, az elektroszkóp szirmai nagyobb szögben tértek el.

Ebből arra következtethetünkaz elektroszkóp leveleinek eltérési szögének változása alapján meg lehet ítélni, hogy a töltése nőtt vagy csökkent.

(4. dia)

Megfontoltuk Önnel az elektroszkóp egyik típusát, ahol a levelek jelzik a test villamosítását. Van egy másik típusú elektroszkóp, ahol a test villamosítását egy könnyűfém nyíl jelzi. Ebben a nyíl egy bizonyos szögben eltér a töltött fémrúdtól.

Most megérintem a kezemmel az elektroszkópot. Lássuk, mi történik a szirmokkal. (A kezemmel megérintem az elektroszkóp rúdját.) Nézze, az elektroszkóp szirmai leestek, ezért kisül.

Ez minden olyan feltöltött testnél megtörténik, amelyet megérintünk. Az elektromos töltések átkerülnek a testünkbe, és azon keresztül a talajba kerülhetnek. A feltöltött test akkor is lemerül, ha fémtárggyal, például vas- vagy rézhuzallal csatlakozik a földhöz.

Lássuk ezt tapasztalatból:

(5. dia)

1. Vegyünk két elektroszkópot. Az egyik fel van töltve a másik nem, vasrúddal összekötöm őket. Vegye figyelembe, hogy a feltöltött elektroszkóp töltése a töltetlenre áramlik.

(6. dia)

2. Vegyünk két elektroszkópot is. Az egyik fel van töltve a másik nem, hosszú üvegrúddal összekötöm őket. Felhívjuk figyelmét, hogy a feltöltött elektroszkóp töltése nem áramlik a töltetlenre.

(7. dia)

Következtetés: tehát kísérletünkből arra a következtetésre juthatunk, hogy az elektromos töltések vezetésének képessége szerint az anyagokat hagyományosan elektromos vezetőkre és nem vezetőkre osztják. Minden fém, talaj, sók és savak vizes oldata jó elektromos vezető.

Az elektromosságot nem vezető anyagok vagy dielektrikumok közé tartozik a porcelán, ebonit, üveg, borostyán, gumi, selyem, nejlon, műanyagok, kerozin, levegő (gázok).

A dielektrikumból készült testeket ún szigetelők , a görög szóból isolro – nyugdíjba vonulni.

5. Az ismeretek elsődleges megszilárdítása.

Kitöltjük a táblázatot.

(8. dia)

fémek, talaj, porcelán, ebonit, üveg,

sóoldatok, borostyán, gumi, selyem,

savak nejlonban, műanyagokban

kerozin, levegő (gázok).

6. Az új ismeretek megszerzésének szakasza.

Az új anyag vizsgálata két elektrométerrel (elektroszkóppal) végzett demonstrációs kísérlet, amelyek pálcáin azonos gömbvezetők találhatók, és ennek eredményeinek elemzése alapján történik. Feltöltöm a két egyforma elektrométer egyikét, és megkérem a tanulókat, hogy válaszoljanak a következő kérdésre: "Mi történik, ha ezeket az elektrométereket üvegrúddal köti össze?" A válaszokat a tapasztalat igazolja, ami azt mutatja, hogy nem történik változás. Ez megerősíti, hogy az üveg dielektrikum.

Ha fémrudat használ az elektrométerek csatlakoztatásához, egy fogantyúnál tartva, amely nem vezet elektromosságot, akkor a kezdeti töltés két egyenlő részre oszlik: a töltés fele az első vezetőről a másodikra ​​kerül.

A szálakra egy feltöltött hüvelyt akasztunk, és elektromos üvegrudat viszünk rá. A hüvely eltér a függőleges helyzettől, és vonzódik a bothoz. Következésképpen a töltött testek távolról is képesek kölcsönhatásba lépni egymással. Hogyan kerül át a cselekvés az egyik testről a másikra? Lehet, hogy minden a köztük lévő levegőről szól? Tapasztalatból derítsük ki. Helyezze a töltött elektroszkópot (eltávolított szemüveggel) a légszivattyú csengője alá, majd pumpálja ki alóla a levegőt. Látjuk, hogy a levegőtlen térben az elektroszkóp levelei még mindig taszítják egymást. Ez azt jelenti, hogy a levegő nem vesz részt az elektromos kölcsönhatás átvitelében. Akkor milyen eszközökkel valósul meg a töltött testek kölcsönhatása?

Erre a kérdésre M. Faraday (1791 - 1867) és J. Maxwell (1831 - 1879) angol tudósok adták meg munkáikban a választ, akik bebizonyították, hogy a kölcsönhatást továbbító "ágens" egy elektromos tér.

(9. dia)

Az elektromos tér az anyag olyan formája, amelyen keresztül a töltött testek elektromos kölcsönhatása megy végbe. Körülvesz minden töltött testet, és egy töltött testre hatva nyilvánul meg.

Ezt követően egyszerű kísérletek alapján a főelektromos tér tulajdonságai:

  1. Egy töltött test elektromos tere valamilyen erővel hat minden olyan töltött testre, amely ebben a mezőben találja magát. Ezt bizonyítja a töltött testek kölcsönhatásával kapcsolatos összes kísérlet. Tehát egy negatív töltésű hüvely, amely egy pozitívan villamosított rúd elektromos mezőjében találja magát, a rá irányuló vonzóerő hatásának van kitéve.
  2. Az általuk generált mező a töltött testek közelében erősebb, távolról gyengébb.

Az elektromos mezőt grafikusan ábrázolják mágneses erővonalak segítségével.

(10. dia)

Mágneses mező kép

  1. Az új anyag általánosításának és megszilárdításának szakasza.

(11. dia)

1. Srácok, kérlek mondd el, mire való az elektroszkóp?

Az elektroszkóp egy olyan eszköz, amellyel megállapítható, hogy egy test fel van-e villanyozva vagy sem.

2. Melyek az elektroszkóp fő részei?

Az elektroszkóp a következőkből áll: műanyag dugó; fémkeret; fémrúd; két darab vékony papír; két pohár.

3. Mit mondhatunk, ha megnézzük az elektroszkóp lapjainak eltérési szögének változását?

Az elektroszkóp leveleinek eltérési szögének megváltoztatásával meg lehet ítélni, hogy a töltése nőtt vagy csökkent.

4. Milyen két csoportba soroljuk az anyagokat elektromos áramvezető képességük szerint?

Az összes anyagot hagyományosan elektromos vezetőre és nem vezetőre osztják.

5. Mi a másik neve a nem elektromos áramot vezetőknek?

Dielektrikumok.

6. Mondjon példákat dielektrikumokra!

Az elektromosságot nem vezető anyagok közé tartozik a porcelán, ebonit, üveg, borostyán, gumi, selyem, nejlon, műanyagok, kerozin, levegő (gázok).

7. Melyek azok az anyagok, amelyek a vezetőkhöz tartoznak?

Minden fém, talaj, sók és savak vizes oldatai.

TUDOD?

Légkörünkben erős elektromos mezők működnek. A Föld általában negatív töltésű,
és a felhők alja pozitív. A levegő, amit belélegzünk, töltött részecskéket – ionokat – tartalmaz. A levegő iontartalma az évszaktól, a légkör tisztaságától és a meteorológiai viszonyoktól függően változik. Az egész légkört átjárják ezek a részecskék, amelyek folyamatos mozgásban vannak, pozitív vagy negatív ionokkal. Általában csak a pozitív ionok vannak negatív hatással az emberi egészségre. A légkörben való nagy túlsúlyuk kellemetlen érzéseket okoz.

A légylárvák az indukált elektromos tér erővonalainak irányába mozognak. Úgy használják, hogy eltávolítják őket az ehető termékekből.

A bokrok és a fák erős pajzsot jelentenek, amely megakadályozza az elektromos víz bejutását.

"ÉLŐ" VILLANY

Az elektromos halak első említése több mint 5000 évvel ezelőttre nyúlik vissza. Az ókori egyiptomi sírok afrikai elektromos harcsát ábrázolnak.

(12. dia)

Az egyiptomiak azt hitték, hogy ez a harcsa a "hal védelmezője" - a halat hálót kihúzó halász megfelelő elektromos kisülést kaphat, és kiengedheti a hálót a kezéből, így az összes kifogott fogást visszaengedi a folyóba.

"Elektromos" látás a halakról.

A halak elektromos szerveket használnak a vízben lévő idegen tárgyak észlelésére. Egyes halak folyamatosan elektromos impulzusokat generálnak. A vízben elektromos áramok áramlanak a testük körül. Ha idegen tárgyat helyezünk a vízbe, akkor az elektromos tér torzul, és megváltoznak a hal érzékeny elektroreceptoraihoz érkező elektromos jelek. Az agy sok receptorból származó jeleket hasonlít össze, és képet alkot a halakban a tárgy méretéről, alakjáról és sebességéről.

A leghíresebb elektromos vadászok ráják ... A rája felülről ráúszik az áldozatra, és egy sor elektromos kisüléssel megbénítja. Az "akkumulátorai" azonban lemerültek, és időbe telik az újratöltés.

A legerősebb elektromos kisüléssel az édesvízi halak únelektromos angolnák... A fiatal 2 centiméteres halak enyhe bizsergő érzést okoznak, a két métert elérő felnőttek pedig óránként több mint 150-szer képesek 550 voltos kisülésre 2 amperes áramerősséggel. VanDél-amerikai angolnaa kisülési feszültség elérheti a 800 V-ot.

Az ókori görögök és rómaiak (i. e. 500-500) tudtak az elektromos sugárzásról. ... Plinius i.sz. 113-ban leírta, hogy a rája hogyan használ "mágikus erőt" zsákmányának mozgásképtelenné tételére. A görögök tudták, hogy a "mágikus erőt" fémtárgyakon, például lándzsán keresztül is át lehet adni, amellyel halra vadásztak.

Soha ne szedje fel a rájákat. Ha szigonnyal vadászunk halakra, ügyeljünk arra, hogy ne üssük el az elektrokorcsolyát – ha kiveszi a fegyvert a testéből, akkor nem a legkellemesebb érzéseket fogja átélni. Ha az elektromos korcsolya vonóhálóba vagy hálóba akadt, akkor vastag gumikesztyűben vagy speciális, szigetelt fogantyús horoggal kell felvenni.

Élő óra.
Az afrikai Gymnarche hal elektromos jeleket küld a környezetbe, melynek időtartama olyan precíz és periodikus, hogy egy kvarcoszcillátorhoz hasonlítható. A. Florion francia mérnök feldolgozta a halak által kibocsátott jeleket, és kapott egy eredeti "hal" bioelektromos órát. 15 évig "járhatnak", csak minden nap etetni kell a halat.

Az elektromos szervekkel rendelkező halak (cápák és ráják) szívük munkájával képesek a zsákmány felismerésére, ilyenkor elektromos mezőt rögzítenek, amely dobogó szívet hoz létre a zsákmányhalban.

Elektromos hal.

Néhány hal menekülni próbál, befurakodik a homokba, és ott megfagy. De esélyük sincs, mert amíg élnek, testük elektromos mezőt generál, amit például a szokatlan feje egy pörölycápa ragad meg, amely, úgy tűnik, közvetlenül az üres földre rohan, és kirángat egy verő prédát. ebből.

A ráják az általuk kedvelt rákokat elektromos mezőik alapján, a harcsa pedig még a földbe temetett férgek által keltett elektromos mezőket is észlelheti. Az elektromos térre reagáló cápa nagyon pontosan megtámadhatja a homokba temetett lepényhalat is.

A cápák és ráják elektromos szervei nagyon érzékenyek: a halak reagálnak az e-mailekre. 0,1 μV / cm erősségű mezők.

Az elektromos halak elektromos jeleket használnak az egymással való kommunikációhoz. Értesítenek más személyeket, ha a területet elfoglalták, vagy élelmet találtak. Vannak elektromos jelek: „kihívás” vagy „átadás”. Mindezeket a jeleket jól veszik a halak körülbelül 10 méteres távolságból.

  1. Összegzés. Házi feladat.

Tehát ma a leckében megismerkedtél az elektroszkóppal, annak céljával és eszközével, az elektromosság vezetőivel és nem vezetőivel, megismerkedtél az elektromos mező fogalmával, valamint megismételted a korábban tanulmányozott anyagot és egy újat is konszolidáltál. Az órán tevékenyen, a kérdésekre válaszolók megfelelő érdemjegyet kaptak. Köszönet mindenkinek! Viszontlátásra!"

  1. 27.28.§
  2. Készítsen otthon elektroszkópot.

Előnézet:

A prezentációk előnézetének használatához hozzon létre magának egy Google-fiókot (fiókot), és jelentkezzen be:

Célok:

  • oktatás - továbbképzés
    a hallgatók ismeretei a testek villamosításáról,
    alakítani a tanulók felfogását
    elektromos tér és tulajdonságai, bemutatása
    elektroszkóp (elektrométer) készülékkel.
  • fejlesztés - folytassa a munkát
    általánosabb következtetések levonásához szükséges készségek kialakítása és
    megfigyelésekből származó általánosítások.
  • oktatási - a kialakulás elősegítésére
    világnézeti elképzelések, a jelenségek megismerhetősége és
    a környező világ tulajdonságai, növekszik
    a tanulók kognitív érdeklődése
    IKT segítségével.
  • Az óra után a tanuló tudja:

    • Az elektroszkóp felépítése és célja
      (elektrométer).
    • Az elektromos tér fogalmai, elektromos erők.
    • Vezetők és dielektrikumok.
    • Emelje ki és rendszerezze, amijük van
      a testek villamosításával kapcsolatos ismeretek.
    • Magyarázza meg az elektromos tér hatását!
      a bele bevitt elektromos töltés.
    • Elmélyíti a testek villamosításával kapcsolatos ismereteket.
    • Fejleszti az intellektuális képességeket.

    Az óra felépítése:

    1. Szervezési szakasz.
    2. Ismétlés a korábbi ismeretek frissítése érdekében.
    3. Új ismeretek formálása.
    4. Konszolidáció, beleértve az új ismeretek alkalmazását
      megváltozott helyzet.
    5. Házi feladat.
    6. Összegezve a tanulságot.
    1. Elektroszkóp (1 példány).
    2. Elektrométer (2 db), fém
      karmester, labda.
    3. Elektroforikus gép.
    4. "Szultánok".
    5. Üveg és ébenfa bot; (gyapjú, selyem).
    6. Bemutatás.
    Az óra szerkezeti elemeiTanári tevékenységDiák tevékenységek
    Idő szervezéseBiztosítja a tanulók általános felkészültségét
    dolgozni.
    Hallgass a tanárra.
    Motivációs – jelzésértékűAz anyag megismétlése érdekében
    az előző leckében tanult, tartson rövid előadást
    frontális felmérés:

    1. Mi a két díjtípus?
    léteznek a természetben, ahogy nevezik és
    átlagos?


    hasonló díjak?
    Hogyan lépnek kapcsolatba egymással a testek?
    a díjakkal ellentétben?

    Lehet ugyanaz a test, például ébenfa
    bot, dörzsöléskor felvillanyozzuk akkor
    negatív, akkor pozitív?

    Lehet-e tölteni súrlódásos villamosítással
    csak az egyik érintkező szerv? Válasz
    igazolni.

    Helyes-e a kifejezés: „A súrlódás teremt
    díjak”? Miért?

    2. Írásban felajánlja a teszt elvégzését
    gyakorlat.

    1. Válaszoljon kérdésekre.

    2.
    Önállóan dolgozzon a teszttel.

    Új ismeretek formálásaA karosszériák villamosítása elvégezhető
    nemcsak súrlódással, hanem érintkezéssel is.
    Tapasztalatok bemutatása (szemléltetésképpen
    elméleti következtetések):

    a) hozzuk a naelt.
    Ébenfa tapad az ujjához.

    b) a hüvelyt felhúzzák, majd taszítják,
    miért?

    c) a negatív töltés jelenlétének ellenőrzése
    hüvely (hozzon egy pozitív töltésű
    üvegrúd a hüvelyhez) – vonzza.

    Hallgass a tanárra, figyeld a fejlődést
    tapasztalat, amely kiindulópontként szolgál
    a villamosítás kísérleti igazolása
    kapcsolatfelvételkor részt vesz a beszélgetésben. Tedd
    jegyzetek egy füzetbe.
    A figyelembe vett fizikai jelenségről
    olyan eszközök működését, mint
    elektroszkóp és elektrométer. Demonstráció
    műszerek a) elektroszkóp műszer észlelésre
    email díjak; Felépítésük egyszerű: át
    műanyag dugó fém keretben
    a végén elhalad egy fémrudat
    amely két vékony papírlapot rögzít.
    A keret mindkét oldalán üveggel borított.
    A készülék és a működési elv bemutatása
    elektroszkóp, a tanár kérdéseket tesz fel a tanulóknak:

    Hogyan
    papírdarabok segítségével megtalálni
    A karosszéria villamosított?

    Mint az elektroszkóp leveleinek eltérési szögében
    vádja alapján ítélték meg?

    A villamosenergia-felhasználással kapcsolatos kísérletekhez és
    egy másik, fejlettebb eszköz az elektrométer.
    Itt töltődik a könnyűfém nyíl
    egy fémrúdról, lenyomva róla
    minél nagyobb a szög, annál jobban fel vannak töltve.

    Hallgass a tanárra, figyeld a fejlődést
    kísérletezni, kérdésekre válaszolni, megtalálni
    hasonlóságok és különbségek az eszközben és az elvben
    az eszközök munkáját, vonjon le következtetéseket.
    Vannak anyagok, amelyek
    elektromos vezetők és nem vezetők
    díj. Tapasztalatok bemutatása: feltöltött
    Az elektroszkóp először a töltetlenhez csatlakozik
    fém vezető, majd üveg
    vagy ébenfa rúd, első esetben a töltet
    megy, a másodikban pedig nem megy
    töltetlen elektroszkóp.
    Tanárok meghallgatása, tankönyvvel való munka
    (27. o. - 63. o.), ismerkedjen meg a karmesterekkel ill
    az elektromosság dielektrikumai, vonjon le következtetéseket
    tapasztalat (a tudás asszimiláció második szintjének azonosítása)
    Minden test, amelyhez vonzódik
    feltöltött testek villamosítva vannak, ami azt jelenti
    kölcsönhatási erők hatnak, ezeket az erőket nevezzük
    elektromos (erők, amelyekkel az elektromos mező
    a benne megadott e-mail alapján cselekszik. Díj. Bármi
    töltött testet elektromos tér vesz körül
    (egy speciális anyagfajta, amely különbözik az anyagtól).
    Az egyik töltés tere egy másik töltés mezejére hat.
    Meghallgatják a tanárt, füzetbe írnak, be
    a beszélgetés során kérdésekre válaszolnak.
    Ismétlés és rendszerezés
    tudás
    Beszélgetés a 27., 28. pontokhoz fűzött kérdésekről:Kérdések megválaszolása (azonosítás
    a tudás asszimilációjának harmadik szintje) döntsenek
    minőségi feladatokat, a tudás alkalmazását egy új
    helyzetekben.
    Mintha papírdarabokat használna
    észleli, hogy a test fel van-e villanyozva?
    Ismertesse az iskola berendezését!
    elektroszkóp.
    Ami a levelek eltérési szögét illeti
    az elektroszkópot a töltése alapján ítélik meg?
    Mitől más a tér
    a környező villamosított test, től
    nem villamosított környező tér
    test?
    Minőségi problémák megoldása
    (ismeretek alkalmazása új helyzetben).
    Miért mindig az elektroszkóp rúd
    fémessé teszik?
    Miért kisül az elektrométer, ha
    megérinteni a labdáját (rudat) az ujjaival?
    Elektromos térben, egyenletesen
    töltött golyó az A pontban egy töltött
    porszem. Hogyan hat az erő
    egy porszemet a mező széléről?
    Egy porszem mezeje hat a labdára?
    Miért van a villámhárító alsó vége
    földbe kell temetni, dolgozni
    elektromos készülékek a földhöz?
    Szoros kölcsönhatásba lépnek
    elektromos töltések találhatók benne
    levegőtlen tér (például a Holdon, ahol
    nincs légkör)?
    Házi feladat szervezése.Olvassa el és válaszoljon a kérdésekre a 27-28.
    Megkéri a tanulókat, hogy készítsenek házilag
    elektroszkóp.
    Felírják a házi feladatukat a naplójukba.
    gyakorlat.
    FényvisszaverőA tanár megkéri a tanulókat, hogy válaszoljanak
    a kérdésekre: melyik kérdés volt a legérdekesebb,
    a legegyszerűbb, a legnehezebb.
    Kérdésekre válaszol.

    AMPERE (Amper) André Marie (1775 - 1836), kiváló francia tudós, fizikus, matematikus és kémikus, akiről az egyik fő elektromos mennyiséget - az áram mértékegységét - az ampert nevezték el. Maga az „elektrodinamika” kifejezés szerzője, mint az elektromosság és mágnesesség doktrínája, e doktrína egyik alapítója.

    Coulomb Charles Augustin (1736-1806), francia mérnök és fizikus, az elektrosztatika egyik megalapítója. Megvizsgálta a szálak csavarodó alakváltozását, megállapította annak törvényeit. Feltalálta (1784) a torziós mérleget és felfedezte (1785) a róla elnevezett törvényt. Megállapította a száraz súrlódás törvényeit.

    Faraday Michael (1791.9.22. – 1867.8.25.) angol fizikus és kémikus, az elektromágneses tér elméletének megalapítója, a Londoni Királyi Társaság tagja (1824).

    James Clerk Maxwell (1831-79) - angol fizikus, a klasszikus elektrodinamika megalkotója, a statisztikus fizika egyik megalapítója, megjósolta az elektromágneses hullámok létezését, felvetette a fény elektromágneses természetének gondolatát, megalkotta az első statisztikai törvényt - a róla elnevezett molekulasebesség-eloszlás törvénye. Michael Faraday gondolatait továbbfejlesztve megalkotta az elektromágneses tér elméletét (Maxwell-egyenletek); bevezette az eltolási áram fogalmát, megjósolta az elektromágneses hullámok létezését, előterjesztette a fény elektromágneses természetének gondolatát. Létrehozta a róla elnevezett statisztikai eloszlást. Gázok viszkozitását, diffúzióját és hővezető képességét vizsgálta. Maxwell megmutatta, hogy a Szaturnusz gyűrűi külön testekből állnak.

    Ha szintetikus anyagból készült ruhákban sétált, akkor nagyon valószínű, hogy hamarosan nem túl kellemes következményeket fog érezni egy ilyen tevékenységből. Tested felvillanyozódik, és amikor üdvözölsz egy barátot, vagy megérintid a kilincset, éles áramot fogsz érezni.

    Se nem végzetes, se nem veszélyes, de nem is túl kellemes. Életében legalább egyszer mindenki találkozott hasonló jelenséggel. De gyakran rájövünk, hogy felvillanyoznak bennünket, már a következmények miatt. Lehetséges-e tudni, hogy a test fel van villanyozva valami szebb módon, mint egy áramfelvétel? Tud.

    Mire való az elektroszkóp és az elektrométer?

    A villamosítás meghatározására a legegyszerűbb eszköz az elektroszkóp. Működési elve nagyon egyszerű. Ha olyan testtel érinti meg az elektroszkópot, amelynek valamilyen töltése van, akkor ez a töltés egy szirmokkal ellátott fémrúdra kerül át az elektroszkóp belsejében. A szirmok azonos előjelű töltést kapnak, és szétoszlanak, ugyanazzal a töltéssel taszítják egymást. A skála a medálokban lévő töltet méretét mutatja. Van egyfajta elektroszkóp is - elektrométer. A szirmok helyett egy nyíl van rögzítve benne egy fémrúdra. De a működés elve ugyanaz - a rúd és a nyíl fel van töltve és taszítják egymást. A nyíl eltérésének mértéke mutatja a töltési szintet a skálán.

    Az elektromos töltés felosztása

    Felmerül a kérdés - ha a töltés eltérő lehet, akkor van a legkisebb töltés értéke, amelyet nem lehet felosztani? Végül is csökkentheti a díjat. Például egy töltött és egy töltetlen elektroszkóp vezetékkel összekötésével egyenlően osztjuk el a töltést, amit mindkét skálán látni fogunk. Miután egy elektroszkópot kézzel kisütöttünk, ismét megosztjuk a töltést. És így tovább, amíg a töltés értéke kisebb lesz, mint az elektroszkóp skála minimális osztása. A finomabb méréshez eszközöket alkalmazva sikerült megállapítani, hogy az elektromos töltés megoszlása ​​nem végtelen. A legkisebb töltést e betűvel jelöljük, elemi töltésnek nevezzük. e = 0,00000000000000000016 C = 1,6 * (10) ^ (-19) C (Coulomb). Ez az érték milliárdszor kisebb, mint amennyi töltést kapunk, amikor fésűvel felvillanyozzuk a hajunkat.

    Az elektromos tér lényege

    Egy másik kérdés, amely a villamosítás jelenségének tanulmányozása során felmerül, a következő. Egy töltés átviteléhez közvetlenül meg kell érintenünk egy másik testet egy villamosított testtel, de ahhoz, hogy a töltés egy másik testre ható legyen, nincs szükség közvetlen érintkezésre. Így egy villamosított üvegrúd távolról vonzza magához a papírdarabokat anélkül, hogy hozzáérne. Lehet, hogy ez a vonzalom a levegőn keresztül terjed? A kísérletek azonban azt mutatják, hogy a vonzás hatása a levegőtlen térben is megmarad. Mi van akkor?

    Ez a jelenség azzal magyarázható, hogy a töltött testek körül egy bizonyos típusú anyag létezik - egy elektromos mező. Az elektromos tér 8. osztályos fizika tantárgyában a következő definíciót kapja: Az elektromos mező az anyagtól eltérő, különleges anyagfajtát jelent, amely minden elektromos töltés körül létezik, és képes más töltésekre hatni. Hogy őszinte legyek, még mindig nincs határozott válasz, hogy mi ez és mik az okai. Minden, amit az elektromos térről és annak hatásairól tudunk, empirikusan megállapították. De a tudomány halad előre, és azt akarom hinni, hogy ez a kérdés egyszer a teljes világosságig megoldódik. Sőt, bár nem teljesen értjük az elektromos tér létezésének természetét, ennek ellenére már elég jól megtanultuk, hogyan használhatjuk fel ezt a jelenséget az emberiség javára.

    Elektroszkóp(a görög "elektron" és a skopeo szavakból - megfigyelni, észlelni) - elektromos töltések kimutatására szolgáló eszköz. Az elektroszkóp egy fémrúdból áll, amelyre két papír- vagy alumíniumfóliacsík van felfüggesztve. A rúd ebonit dugóval van megerősítve egy hengeres fémtestben, üvegfedelekkel zárva.

    Az elektroszkóp készülék a töltött testek elektromos taszításának jelenségén alapul. Amikor egy feltöltött test, például egy dörzsölt üvegrúd megérinti az elektroszkóp rúdját, az elektromos töltések eloszlanak a rúdon és távoznak. Mivel az azonos nevű testeket taszítják, akkor a taszító erő hatására az elektroszkóp levelei egy bizonyos szögben szétszóródnak. Sőt, minél nagyobb az elektroszkóp töltése, annál nagyobb a levelek taszító ereje, és annál nagyobb szögben fognak szétszóródni. Következésképpen az elektroszkóp lapjainak eltérési szögéből meg lehet ítélni az elektroszkóp töltésének nagyságát.

    Ha egy ellentétes előjellel, például negatívan töltött testet egy töltött elektroszkóphoz viszünk, akkor a levelei közötti szög csökkenni kezd. Következésképpen az elektroszkóp lehetővé teszi a villamosított test töltési előjelének meghatározását.

    Elektromos töltések kimutatására és mérésére is használják elektrométer... Működési elve nem tér el lényegesen az elektroszkópétól. Az elektrométer fő része egy könnyű alumínium mutató, amely függőleges tengely körül forgatható. Az elektrométer tűjének eltérési szögéből meg lehet ítélni az elektrométer rúdjára átvitt töltés mértékét.

    Tetszett a cikk? Oszd meg